Diyet

Kilo Almanızın Başlıca En Önemli Sebepleri

Kilo Almanızın Başlıca En Önemli Sebepleri Nelerdir? Günümüzün en çok karşılaşılan sorunlarından biri kilolu olmaktır. Kilo alma kişinin görüntüsünü bozmanın yanı sıra çok çeşitli hastalıklara da sebep olmakta ve kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir.

Kilo Almanızın Başlıca En Önemli Sebepleri Nelerdir? Kilo almak başta yüksek tansiyon ve şeker hastalığına sebep olmaktadır. Bu hastalıkların ve kronik olmasından dolayı kişiye çok zarar vermektedir. Peki, kilo almanın önemli sebepleri nelerdir? Bunları inceleyelim.

Kilo Almanın Başlıca Sebepleri

1-Genetik

Obezite ve kilo alma durumu büyük bir ölçüde genetiğe bağlıdır. Etrafınızda ki kişileri incelediğinizde de bir kişinin kilolu olduğu durumda genellikle ailesinin de kilolu olduğunu, zayıf olduğu durumda ise ailesinin de zayıf olduğu görülür.

Bu durumun iki sebebi olabilir. Bunlardan birincisi ailenin yeme düzeninden kaynaklı olabilir. İkinci durum ise genetikten kaynaklı olma durumudur. Tabii ki bu demek değildir genetiğimizde kilo almak varsa kilolu olmak zorundasınız. Doğru bir beslenme şekli ile ve düzenli bir yaşamla bu durumla baş edebilirsiniz.

2-İşlenmiş Gıdalar

İşlenmiş gıdalar içlerinde çokça katkı maddesi ve tatlandırıcı gibi maddeler bulundururlar. Bu şekilde ki ürünlerin kalori oranı daha fazla olmuş olmasının yanında tadının da daha güzel olmasından dolayı yemeye teşvik durumu oluşur. Bu yüzden işlenmiş gıdaları sürekli olarak ve fazla miktarda tüketen kişilerde kilo alma durumu meydana gelecektir.

3-Gıdaya Bağlılık

Şekerle tatlandırılan ve çok yüksek yağlı olan abur cuburlar beyin içerisindeki merkezlerde uyarı oluşturur. Bu merkezde oluşan uyarılarda kişide bağımlılık oluşturur. Kişiler sürekli tatlı ve yağlı şeyler yemek isteyecek ve bu durumda da kilo almasına sebep olacaktır.

4-Altta Yatan Hastalıklar

Kilo alan kişilerin kilo almasına sebep olan durum sadece çok yemek yiyor olmasından kaynaklanmıyor olabilir. Altta yatan bazı hastalıklarda bu kilo almanın sebebidir. Bu hastalıklara örnek verecek olursak yüksek tansiyon, şeker, tiroid bezinin az çalışması veya hiç çalışmaması gibi durumlardan kaynaklı olabilir. Bu yüzden kilo vermek isteyen kişilerin öncelikle diyet yapmaya başlamadan gerekli olan tahlillerin yapılması ve bir doktor tarafından yorumlanması gerekir. Bu şekilde yapılmaya başlanan diyetlerde daha iyi sonuçlar alınacaktır.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu