Hamilelik

Gebelikte Egzersiz Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelikte Egzersiz Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Gebelikte egzersiz yaparak doğuma hazırlanabilirsiniz. Özellikle normal (vajinal) doğum sırasında faydalarını daha iyi hissedebilirsiniz.

Gebelikte Egzersiz Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Doğum süresi kısalarak daha az acı hissi yaşayabilirsiniz. Daha az ilaca ihtiyaç duyulmaktadır. Egzersize başlamadan önce bebek ve sizin sağlığınızı değerlendirmeniz gerekmektedir. Erken doğum riski bulunan kişilerde egzersizden kaynaklı sorunlar oluşabilmektedir. Bebek ve anne sağlığına zarar verebilmektedir.

Yapılan egzersizler hamilelik sürecine göre farklılık gösterebilmektedir. Gebelik ilerledikçe kişinin ağırlık merkezi öne doğru kaymaktadır. Kolay düşme ve denge sorunu yaşanabilmektedir. Bundan dolayı ağır egzersizlerden kaçınmalısınız. Yüzmek, tempolu yürüyüş, hamilelik yogası gibi sporları tercih edebilirsiniz. Düzenli egzersizler annenin psikolojik ve fiziksel sağlığını desteklemektedir. Gün içerisinde daha fazla enerjik hissedebilmektedir. Vücut ısısı egzersiz sürecinde artırılmaktadır. Bu süre zarfında 3 litre ve üzerinde sıvı tüketimine dikkat etmelisiniz. Vücut ısısına bağlı olarak bebek gelişimi de etkilenmektedir.

Gebelikte Egzersiz Faydaları

Gebelikte egzersiz faydaları sayesinde uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hamilelik sürecinde birçok sorunun önüne geçilmesi sağlayabilmektedir. Kan dolaşımını rahatlatarak metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bunun sonucunda şişkinlik, gaz sancısı, kabızlık gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Bebeğin büyüyüp gelişmesiyle sırt bölgesine ağırlık binmektedir. Sırt kaslarını destekleyerek bölgeye binen ağrıları hafifletmektedir.

Düzenlenen bebek yogası ve egzersizleriyle anne bebek arasında bağ güçlenmektedir. Özellikle egzersizlere partnerlerinde katılması istenebilmektedir. Düzenli egzersizlerle anne adaylarının kendini daha enerjik hissetmeleri sağlanmaktadır. Kaliteli uyku çekmenize yardımcı olmaktadır. Özellikle gebeliğin son ayalarında uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Buna bağlı olarak olduğunuzdan daha stresli ve ani duygu değişimi yaşayabilirsiniz. Dinlendirici bit uygu geçmeye tavsiye etmektedir.

Gebelikte Egzersiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Gebelikte egzersizde dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bu kriterlere dikkat etmezsiniz bebeğinizin sağlığını riske atabilirsiniz. Gebelik egzersizleri bir uzman kontrolünde olması önemlidir. Doğru egzersiz ve nefes teknikleriyle doğumunuzu kolaylaştırabilirsiniz. Günlük egzersiz 30 – 40 dakika arasında olmalıdır. Egzersiz sürecinde yeterli sıvı alımınıza dikkat etmelisiniz. Uzun süren, zorlayıcı ve ağırlık kullanılan pozisyonlardan uzak durmalısınız.

Gebelikte egzersiz sırasında oluşabilecek vajinal kanamalarda mutlaka uzmanlardan yardım almalısınız. Bacaklarda kramp, göğüs ağrısı, şiddetli baş ağrısı, nefes darlığı ve sık kasılmalar oluşabilmektedir. Bu belirtilerde egzersizlere son verilmelidir. Belirtileri yaşıyorsanız kısa sürede kadın doğum kontrolüne gitmelisiniz. Yaptığınız egzersiz hareketleri gebelik sürecinde de farklılık gösterilebilmektedir.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu