Yaşam

Kefir Hakkında

KEFİR

 

İçerdiği birçok vitamin ve mikroorganizma aracılığı ile vücuda sayısız faydası olan kefir hakkında kısa bir inceleme yazısı hazırladık. Bu yazıda daha çok kefirin sağlığa olan olumlu etkileri, ufak bir kısımda da dezavantajlarını okuyacaksınız çünkü kefirin vücudsa zararı yok denecek kadar az.

Kefirin olumlu yönlerine baktığımızda vücudun hemen hemen her kısmına iyi gelen bir içecek olduğunu görmekteyiz. En büyük faydalarından biri mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, kabıza, hazımsızlığa iyi gelmesi. Bunun yanında antibiyotik etkisi ile vücudun direncini artırıp hastalıklara karşı koruyor. Magnezyum ve kalsiyum içeriği ile kemikleri koruyup dişleri güçlendiriyor. İçerdiği vitaminler göz sağlığına iyi gelir ve enfeksiyonel hastalıklara karşı güçlü bir savaşçı olmasıyla bilinir.

Kefir aynı zamanda cilt rahatsızlıklarının tedavisi için de çok kolay hazırlanabilen doğal bir ilaç. Özellikle sivilceli ve yağlı ciltlerde düzenli olarak kullanıldığında sivilce oluşumunu engelliyor ve daha canlı bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Bunun yanında önemli bir cilt problemi olan egzamanın tedavisi için kefir harici olarak kullanıldığında, kısa sürede olumlu sonuçlar alınmasına yardımcı oluyor.

Kefirin Olası Zararları

 

Vücut sağlığına mucizevi faydaları olan kefirin olası zararları da mevcut, bu yüzden tüketim miktarına dikkat etmek gerekiyor. Ortalama bir bardak kefirde yaklaşık 150 kalori ve 8 gram yağ bulunduğu için, fazla tüketimi kilo almayı kolaylaştırabilir. Aynı zamanda fazla miktarda kefir tüketmek, içerdiği iyi bakteriler sebebiyle ishale yol açabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu