Yaşam

İstanbul’da Görülmesi Gereken Yerler

SULTAN AHMET CAMİİ

1609-1616 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa’ya yaptırılmıştır. Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca “Mavi camii (Blue Mosque)” olarak adlandırılır. Ayasofya’nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul’un ana camii konumuna ulaşmıştır. Türkiye’nin altı minareli ilk camiidir.

SULTAN AHMET CAMİİ

Camiye de 3 kapı ile girilir. Avluya açılan kapı en büyüğüdür. Caminin ana yapısı ile beraber, şu tamamlayıcı bölümler de eklenmiş, bunların kimisi ancak birkaç yıl sonra bitirilmiş, sonunda tam bir külliye meydana gelmiştir. Caminin içi 200’den fazla renkli cam ile aydınlatılmıştır. Bu gösterişli yapısıyla dikkat çeken camii turist akınına uğrayan mekânlarımızdan biridir.

TOPKAPI SARAYI

TOPKAPI SARAYI

Günümüze gelebilmiş sarayların en eskisi ve genişi Topkapı Sarayıdır. İstanbul’da Sarayburnu sırtlarında yaklaşık 400 yıl Osmanlı Devletinin idare merkezi olan saray. Sultanahmed ile Haliç ve Boğaz sahilini kaplıyordu. Asıl alanı 700.000 m2 kadardı. İnşasına Fatih Sultan Mehmed zamanında 1465 yılında başlandı. Osmanlı teşrifatında ilk adı “Saray-ı Cedîd-i Âmire” olup, “Yeni saray” demekti. Fatih, sarayın tek binadan değil, birçok köşk ve dairelerden meydana gelmesini istiyordu. Saray inşaatına bu istek üzerine başlandı. Osmanlılar devrinde devamlı ilave ve tadilat yapılıp, genişletilerek, ihtiyaca cevap verilecek hale getirildi. Sultan İkinci Mahmud zamanında, 1825 yılında ahşap olarak “Topkapı Sarayı” adıyla yeni bir saray yapıldı. Bütün yeni saraya“Topkapı Sarayı” denildi. Yangınlar ve demiryolu inşaatı sebebiyle pek çok köşk ve daire tahrip olup, yıkıldı.

TOPKAPI SARAYI

Atatürk ‘ün emri ile 3 Nisan 1924’den beri müze olarak kullanılmaktadır. Konumu Haliç’iBoğaziçi’ni ve Marmara denizi gören, çok gözel manzaralı, İstanbul’un ilk kuruluş yeri olan bilinen akropol tepesidir. Bu güzel mekanı gezip görmeden İstanbul’dan gitmeyin

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu