Hamilelik

Hamilelikte Tehlike Oluşturan 8 Faktör Nedir?

Hamilelikte Tehlike Oluşturan 8 Faktör Nedir? Hamilelik sürecinde kadınlar için belirli başlı problemler mevcut bulunmakta ve bu durumlar kontrol altına alınmadığı takdirde bazı istenmeyen sonuçlara neden oluşturabilmektedir.

Hamilelikte tehlike oluşturan faktörler birbirinden farklı nedenler ile kendisini gösterebilmek de ve bu durum genel olarak kadın doğum uzmanları tarafından fark edilip önüne alınması gereken etkenler arasında yer almaktadır. Bu faktörleri gereken özen gösterilmediği taktirde istenmeyen sonuçların meydana gelmesi her zaman mümkün olmaktadır. Bu faktörlerin herkes tarafından bilinmesi her zaman önemlidir.

Bilinmesi Gerekenler Risk Faktörleri

Güvenli bir şekilde hamilelik sürecinin geride kalmasını sağlayabilmek için mutlaka belli başlı risklerin bilinmesi önemlidir. Bu riskler:

  • Annenin genetik özelliklerinin bilinmesi gerekir
  • Gebelikte risk oluşturan nedenler içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken şey gebelik tansiyonudur
  • Gebelik şekeri
  • Erken doğum nedeni
  • Bebeğin plasentaya yerleşmesi
  • Çoğul gebelik sorunu
  • Bebekte oluşan gelişim geriliği
  • Anne karnında ki suyun azlığı ya da çokluğu

Hamilikte risk faktörleri içerisinde birçok farklı nedenin mevcut bulunduğu ve bu nedenlerin doğru bir şekilde bilinmesinin bir sonucu olarak istenmeyen sonuçların meydana gelebileceği gözlemlenmektedir. Bu nedenle tüm risklerin kısa süre içerisinde tespit edilmesi önlenemez durumların yaşanmasında önüne geçilmesi açısından her zaman önemli olacaktır. Hamilelik süreci herkes için her zaman çok büyük riskler meydana getirebilmektedir. Bu nedenle bu dönemde daha iyi sonuçların meydana gelmesine sağlayabilmek açısından mutlaka gerekli tedbirlerin alınması önerilir.

Gebelikte Yapılması Gerekenler

Gebelik sürecinin güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi ve bu süre içerisinde herhangi bir sorunun oluşmaması açısından mutlaka düzenli kontrollerin yapılması gerekmektedir. Kontroller yapıldı takdirde istenmeyen sonuçların meydana gelmesi çoğu zaman engellenebilir ya da öngörülebilir hale gelmesinden kaynaklı olarak önüne geçilebilir. Süreç içerisinde istenmeyen sonuçların meydana gelmesine izin vermemek amacıyla mutlaka doktor ile her türlü bilginin paylaşılması gerekmektedir. Hamilelikte risk oluşturan nedenler genel olarak doktor ile doğru bir temas ilişkisi kurulduğu takdirde doğru müdahale yöntemleri ile önüne geçilebilmektedir. Bu nedenle kontrollerin zamanında yapılması ve çocuğun gelişiminin doğru bir şekilde takip edilmesi her zaman önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu