Sağlık

Güneşlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Uzmanlar güneş ışınlarının, yararlarının yanında zararlı yönlerinin de bulunduğunu açıkladı. Bu yazımızda güneşlenirken nelere dikkat edilmeli konusu anlatacağız.

Bilinçli şekilde güneşlenmiyorsanız ve güneşten yeterince korunmuyorsanız bu ışıklar insanların vücuduna bir çok zararda bulunmaktadır., Bu sorunlardan en önemlisi ise güneş yanığıdır. Özellikle yaz ayları geldiği zaman bilinçsiz güneşlenmeye bağlı şekilde vücut üzerinde yanıklar oluşmaktadır. Bir de yüz ve ellere sürülecek olan kozmetik ürünlerle güneşlenmeye bağlı olarak vücut üzerinde fotoalerjik reaksiyonlar görülmektedir. Bu durumda da kızarıklık, su toplaması veya kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Krem Kullanımı

Güneş ışınlarının hastalıkları gün yüzüne çıkarabilmektedir. Özellikle açık tenli ve renkli göz yapışa bulunan insanlarda güneş yanığının daha fazla ortay çıkmaktadır.

Bu insanların az süre güneşe maruz kalsa bile yüz bölgesi üzerinde kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Açık tenli ve renkli göz yapısı bulunan insanların güneşten daha fazla korunması gerekmektedir. Güneşe karşı çok daha hassas olan bu insanlar, güneşin zararlı etkileri daha fazla olmaktadır. Genel olarak tatile gidecek kişilere ve deniz kenarında güneşlenenler mutlaka saat öğleden sonra güneşlenme ve koruyucu krem kullanmaları gerekmektedir.

Güneş koruyucu ürünlerinin güneşli ortama çıkmadan yarım saat önce sürülmesi gerektiğini açıklayan uzmanlar dışarıya çıkmadan ilk olarak sürülen kremlerin etkisinin olmadığını söyledi. Kremin deri aracılığı ile emilmesinin gerekli olduğunu söyleyen uzmanlar bu sürecin yaklaşık yarım saat alacağını söyledi. Krem emilmediği durumlarda derinin üst bölgesinde bile olsa koruyucu etkisi olmamaktadır. Güneş ışınları derinin alt bölgelerine çok çabuk ulaşmaktadır. Bu yüzden güneş kremi dışarıya çıkmadan yarım saat önce sürülmesi son derece önemli bir konudur. Sizde güneşe çıkarken mutlaka dikkat etmeniz gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu