Teknoloji

Geçmişten Günümüze Askeri Alanda Teknoloji Kullanımı

Geçmişten Günümüze Askeri Alanda Teknoloji Kullanımı! Cep telefonlarından çok fonksiyonlu makinelere kadar farklı şekillerde yapay zeka ile birlikte yaşıyoruz.

Geçmişten Günümüze Askeri Alanda Teknoloji Kullanımı! Askeri teknolojilere füze sistemleriyle giren yapay zeka, her ülkede farklı şekilde değerlendiriliyor. Buradaki en büyük etken ülkelerin teknolojiyle olan bağlarıdır. Başta yapay zeka olmak üzere herhangi bir teknolojik gelişme, ülkelerin bakış açısına ve bu teknolojilerin uygunluğuna göre etkilerini değiştirmektedir. Birçok alanda kullanılan teknoloji oldukça faydalı ve büyük başarılara imza atmamıza yardımcı olmaktadır.

Askeri Alanda Teknoloji Kullanımı

Bütün çağlar boyunca bilime her zaman ordudan daha az para harcandığından, teknolojik faktörlerin çoğu genellikle önce askeri alanda kullanılmakta daha sonra sivil hayatta da kullanılmaya başlanmaktadır. Örneğin; günümüzde uçaklarda kullanılan jet motorları, İkinci Dünya Savaşı sırasında uçakların daha hızlı uçmasını sağlamak için icat edilmiş ve orduda kullanılmıştır. Diğer yandan ilk sivil uçak 1950’de yolcu taşımaya başlamıştır.

  1. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından başlayan uzay araştırmaları ışığında ileri bilgi teknolojisi birçok alanı etkilemiştir. Uzaya gönderilen insansız araçlar bu teknolojinin dünya çapında kullanılmasını sağlamıştır. Hatta 2030’larda işlemci teknolojisinin insan beyninin işlem gücüne bile ulaşacağı tahmin ediliyor. Özellikle son iki dünya savaşında ülkelerin ve dolayısıyla halkların ciddi kayıpları, büyük güçlerin askeri alanın insansız kullanılmasının önemini artırmış ve bu alanda yoğunlaşmalarını sağlamıştır. Ülkelerin orduları, nüfus kaybıyla birlikte teknolojik gelişmeden yararlanabilecek yetkin ve deneyimli bir personel sistemi uygulamaya başlamış ve bu da piyade sınıfına daha fazla önem verilmesine neden olmuştur.

Silah teknolojisi, askeri silah ve sistemlerin tasarımı, geliştirilmesi, test edilmesi ve yaşam döngüsü yönetimidir. Askeri icatlar tarih boyunca küçük değişikliklerle sivil kullanıma sunulmuştur. Geçmiş yıllarda askeri teknolojinin hızlı gelişimi, sanayileşmiş dünyanın ordularını ve donanmalarını güçlü bir şekilde etkilemiştir. Kara savaşında süvarilerin önemi azalmış ve piyadelerin yerini daha hızlı teçhizat ve dumansız barut kullanımı almıştır. Tarih boyunca kara ulaşımı daha çok yaya olarak yapılmıştır. Geliştirme sürecinde askeri araçlardan tanklara kadar çeşitli kara araçları da kullanılmıştır. Gemiler savaş gemileri ve nakliye için kullanılan gemiler olmak üzere ayrıca iki sınıfta derecelendirilmiştir. Uçakların icadından kısa bir süre sonra askeri havacılık, savaşın önemli bir parçası haline gelmiştir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu