Eğitim & Kurs

Doğaçlama Oyunculukta Püf Noktalar

En gözde oyunculuk alanı doğaçlama oyunculuktur. Doğaçlama oyunculukta püf noktalar üzerinden bilgi alma şansı elde ediyorsunuz.

Doğaçlama Oyunculuk Nedir?

İlk olarak doğaçlama oyunculuk nedir sorusunun yanıtlanması önemli. Herhangi bir senaryoya bağlı olmadan oynanan oyundur diyebiliriz. Doğaçlama oyunculukta püf noktalar araştırılmasının yapılması, aslında bu oyunculuğun ne kadar zor olduğunu gözler önüne sermek için yeterli olacaktır. Oyunculuğun kişinin kendi düşüncesi üzerinden şekillenmesi son derece zordur. Bunun için doğaçlama oyuncular yeteneklerini en iyi şekilde sergileyen oyunculardır diyebiliriz. Tiyatro alanında ya da kamera önünde doğaçlama yapılması söz konusu olabilir. Kişinin kendi yeteneği  ve bakışı ile harmanlaması anlamına gelir. Tiyatroda son derece rağbet görür. Fakat kamera önü oyunculuğunda tamamen senaristin ve yönetmenin söylediğine göre şekillenecektir. Bazı durumlarda kabul etmesi söz konusu olabilir.

Doğaçlama Oyunculukta Dikkat

Kişinin doğaçlama yapabilmesi için bu alanda deneyiminin olması şart. Özgün bir şekilde sunulmuş olan doğaçlama ile yapılan çekimin bambaşka bir alana taşınması söz konusu değildir. Dizi – film çekimlerinde doğaçlama küçük küçük olabilir. Gidişatı değiştirmesi durumunda, yönetmen tarafından negatif karşılanabilir.

Tiyatro için ise durum son derece farklıdır. Bazı zamanlarda sadece doğaçlama teknikler ile oyunların oynanması söz konusudur. Bu durumda hem çok daha heyecanlı hem de çok daha keyifli şekilde oyunların ortaya çıkarıldığını söyleyebiliriz. dikkat edilmesi gereken abartılı söylemlerden kaçınmak ve beden dilini en doğru şekilde kullanmaktır.

Doğaçlama yapmak isteyen kişilerin, devamında da en iyi şekilde bağlamayı başarması istenir. Bir iki cümle doğaçlamanın ardından kişinin ne söyleyeceğini bilememesi, çekimin bozulmasına oyundan bir anlam çıkarılmamasın neden olabilir. Doğaçlama oyunculuk yapmak istiyorum diyen bir kişi bu noktalar üzerinden hareket etmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu