Sağlık

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Giderilir?

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Giderilir? İnsan sağlığını doğrudan etkileyen bazı vitamin eksiklikleri vardır. Bu eksiklikler kişinin hastalıklara karşı olan bağışıklık sistemini de zayıflatmaktadır.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir, Nasıl Giderilir? D Vitamini eksikliğinin de bu yönde birçok olumsuz etkisi söz konusu olmaktadır. Elbette bu eksikliği doğrudan etkenler bir anda ortaya çıkmamaktadır. D vitamini eksikliğinin belirtileri birbirini etkileyebilmektedir. Ayrıca bu belirtiler kişiden kişiye de değişebilmektedir.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Vitamin eksiliği beraberinde insan yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Öyle ki bu eksiklik günlük hayatı olumsuz yönde etkilerken yaşam kalitesini de düşürmektedir. D vitamini eksikliğinin belirtileri listesini şu şekilde sıralamamız mümkündür;

  • Belirli aralıklar ile oluşan terlemeler.
  • Sık sık yaşanan baş ağrıları.
  • Tırnaklarda beklenmedik kırıklıklar yaşanması ve de saçlarda hızlı şekilde dökülmelerin gerçekleşmesi.
  • Uykuların bölünmesi, düzensizleşmesi ve beraberinde de uyku probleminin yaşanması.
  • Ruh halinde yaşanan değişmeler ve olumsuz hallere bürünmeler.
  • Sürekli insanı zor duruma düşüren yorgunluklar ve halsizlik yaşama durumu.
  • Denge de oluşan problemler ve kuvvet kaybının ciddi boyutlara ulaşması.
  • Kemiklerde oluşan bölgesel ve genel bir ağrı yaşanması.
  • Tüm çabalara rağmen kilo verme de yaşanan problemler.
  • İnsanın sürekli olarak yaşamış olduğu üşüme halleri,

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

Yaşam kalitesini bir anda eksi yöne dönmesine sebep olan D vitamini eksikliğinin giderilmesi mümkündür. Elbette yaşanan bu eksiklik insanın fiziksel ve de ruhsal olarak bir çöküş yaşamasına sebebiyet vermesi hasebi ile mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Tedavi konusunda doktor görüşü almak ve yapılan testlere bağlı olarak tedaviyi uygulamak gerekir. Kulak ardı edilmemesi gereken bu hususta mutlaka doktorun belirtmiş olduğunu esaslara göre hareket etmek gerekir.

D vitamini eksikliğini giderme konusunda en önemli etken kuşkusuz güneş kaynağıdır. Güneşin belirli dozda alınması ve takibinin düzgün şekilde yapılması elzemdir. Güneşin d vitamini depolamada ki görevine ek olarak süt ürünleri, yağlı balıklar, yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta gibi ürünler tüketmek de D vitamini eksikliğinin giderilmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu ürünlerin içeriğinde D vitamini bolca bulunuyor diye aşırıya kaçmamak gerekir. Çünkü her türlü etken hesaba katılarak hareket edilmeli ve hiçbir konuda aşırıya kaçınılmamalıdır. D vitamini eksikliğinden kurtulmak isterken başka hastalıklara sebebiyet verebileceğinizi unutmamalısınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu