Moda

Kol Saati Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kol Saati Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Kol saati seçimi, kadın erkek fark etmeksizin herkes için önemlidir. Modaya uyum sağlamanıza ve kıyafetinizi tamamlamanıza yardımcı olan kol saatleri, birçok farklı model ve çeşitte üretilmektedir.

Kol Saati Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Kol saati alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Peki bunlar neler mi? İşte cevabı yazımızda..

Kayış Malzemesi

Kol saati seçimi söz konusu olduğunda en önemli konulardan biri şüphesiz ki kayış malzemesidir. Genellikle çelik kullanılarak üretilen kol saatleri paslanmaya ve tahrişe neden olmaz. Bu nedenle en çok tercih edilen kayış malzemesi çelik olmaktadır.

Daha az sert olan ve daha az nikel içeren çelik kayışlar son derece kullanışlı ve uzun ömürlü ürünlerdir. Bu tarz ürünler aynı zamanda korozyona karşı da koruma oluşturduğu için popülaritesi her daim devam etmektedir. Metal kayışlar dört mevsim boyunca rahatlıkla kullanılabilir. Örneğin deri kayışlar özellikle yaz mevsiminde terletme yapabilir. Aynı şey silikon kayışlar için de geçerlidir. Silikon ve kauçuk kayışları yaz mevsimi dışında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca silikon ve kauçuk kayışların temizliği de son derece basittir. Su ve sabun yardımı ile bu kayışları kolayca temizleyebilirsiniz.

Saat Boyutu

Kol saati seçimi için saatin gövde boyutuna da dikkat etmek gerekir. Bir saat satın alırken çapını, yüksekliğini ve boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Kare veya dikdörtgen bir saat ise en çok tercih edilen modeller arasında sayılmaktadır. Saat boyutuna karar verirken bileğinizin boyutunu da düşünmeniz son derece önemlidir. Saat gövdesinin boyutu her ne olursa olsun bileğe uyumu ve görünümü de dikkate alınmalıdır. Gövdesi kayışlara teğet bir şekilde bağlanan saatlerin de esnek bir kullanım imkanı sağladığını bilmelisiniz.

Kayış Uzunluğu

Kol saati seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de kayış uzunluğu olmaktadır. Bazı kayışların pimler ve vidalar içermesinden dolayı bu saatlerin ayarlaması ve kullanımı daha basit olabilmektedir. Deri, silikon veya kauçuk gibi kayış modeli fark etmeksizin her türlü saatin ideal uzunlukta olması ve ayarlanabilir özellik sağlaması mühimdir. Normal şartlarda 125mm/75mm kayış uzunluğunun çoğu insan için doğru bir boyut olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu