Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan 8 Hastalığa Dikkat!

Cinsel Yolla Bulaşan 8 Hastalığa Dikkat! 30’dan fazla farklı bakteri, virüs ve parazitin cinsel temas yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Peki bu hastalıklar nelerdir? işte detaylar makalemizde..

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar 15-50 yaşları arasında görülme sıklığı artmaktadır. Ciddi sağlık, sosyal ve ekonomik sorunlara neden olan bu hastalıkların bulaşma zinciri açısından kontrol altına alınmasında korunma yöntemleri en önemli rolü oynamaktadır.

Cinsel Yolla Bulaşan En Sık Görülen Hastalıklar

1- Frengi (Sifiliz):Hem erkek hem de kadınlarda genital bölge, anal bölge, dudak ve ağız lezyonları yoluyla bulaşır.

2- Bel Soğukluğu (Belsoğukluğu): Bakteriyel bir hastalık olan bel soğukluğu, çoğunlukla erken yaşlarda görülür. Vajinal, anal veya oral yolla bulaşır. Hastalığın etkeni meni ve vajinal akıntıda bulunur, ancak bazı hastalarda belirti vermeyebileceğinden fark edilmeden yayılır.

3- HPV Enfeksiyonu: Siğil, HPV grubunda yaklaşık 100 alt grup içerir. Bazıları genital bölgeyi tercih ederek yerleşir. HPV enfeksiyonu toplumda son derece yaygın olan doğrudan cilt-cilt teması ile bulaşabilen viral bir enfeksiyondur.

4- Herpes(HSV Enfeksiyonu): Herpes, enfekte olduğunda dokuda uzun yıllar kalan viral bir enfeksiyondur. HSV tip 1 ve HSV tip 2 olarak adlandırılan iki tipi vardır. Hastalık deri ve mukoz membranlarda ortaya çıkabilir..

5- Molluscum Contagiosum: Cildin ortasında küçük yumrular oluşturan viral bir enfeksiyon olan Molluscum contagiosum cinsel yolla bulaşır ancak ortak alanlarda bulaşıcı olması da mümkündür. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir.

6- Chlamydia: Bakterilerin neden olduğu Chlamydia trachomatis çok yaygın bir enfeksiyondur. Bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Hiçbir belirti olmadığında tanı konulamaz ve komplikasyonlara yol açabilir. Tanı, erkek ve kadınlardan akıntıya neden olan ajanın izole edilmesiyle konur ve antibiyotiklerle kolayca tedavi edilir.

7- Hepatit B:Nadiren meni vajinal sıvılar, kan ve idrar yoluyla bulaşabilir. Bebeğe cinsel yolla, ortak aletlerin, küpe gibi aletlerin traşı sırasında veya dövme, piercing gibi işlemler sırasında ve annede varsa doğumda bulaşabilir.

8 – Trichomonas: Etken parazit olan Trichomonas vaginalis, cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıklardan biridir. Her iki cinsiyette de en sık orta yaşta görülür. Akıntının incelenmesi ile tanı konulur ve antiparaziter ilaçlarla tedavi edilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu