Yaşam

Beden Dili

Beden dili, günlük hayatta çoğunlukla bilinçsiz olarak kullandığımız, sözlü iletişimden bile çok daha etkili bir iletişim biçimi. Dilimiz bir şeyi ifade ederken vücudumuz da bunu destekler şekilde hareket eder, yalan söylüyorsak da beden dili rahatça kendini ele verebilir. Bu yüzden beden diline hâkim olmanın birçok avantajı var ve yakın çevrenizde bunları gözlemleyip uygulayabilirsiniz.

Ailenizi ve arkadaşlarınızı gözlemleme ile başlayabilirsiniz bu yolculuğa, konuşurlarken el hareketlerini, jest ve mimiklerini inceleyebilirsiniz. Bu sırada kişisel gelişim ve beden dili ile ilgili kitaplar size büyük destek olacaklardır.

Size Yalan Söylendiğini Nasıl Anlarsınız?

Ailenizden biriyle veya dostunuzla konuşurken karşınızdakinin samimi olmadığını hissettiniz ama emin olamıyorsunuz, peki size yalan söylendiğini nasıl anlarsınız? Beden dili ve söylenenler birbirini tutmuyorsa beden dili mutlaka haklı çıkacaktır ve ufak ipuçları ile bunları yakalayabilmek mümkün.

Yalan söyleyen kişi yalan söylediği sırada burnuna dokunabilir, alnını kaşıyabilir, söylediğinin değil hareketlerinin dikkat çekmesi için mutlaka bir şey yapar. Vücut dili bilinçten tamamen bağımsız olarak hareket ettiği için yalan söyleyen kişi bu hareketlerinin farkında olmayabilir. Aynı zamanda göz bebeğinde küçülme, gözleri kaçırma ve ses tonunda değişiklik gibi hareketler de yalan söyleyen kişiyi ele verir. Yalan söyleyen kişi bunu örtebilmek için vücudunun üst kısımlarına dokunarak kendini bilinçsizce rahatlatmaya çalışabilir. Bu ifadelerden biri ile karşılaştığınızda, karşınızdaki kişinin hareketlerini inceleyebilir ve size yalan söyleyip söylemediğini kolayca anlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu