Anne-Çocuk

Bebeklerin Bağışıklık Sistemi Nasıldır, Nasıl Gelişir?

Bebeklerin Bağışıklık Sistemi Nasıldır, Nasıl Gelişir? Bağışıklık sisteminin güçlü olması insanın hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır. Nitekim güçlü bağışıklık sistemine sahip kişiler daha uzun ömürlü olmaktadır.

Bebeklerin Bağışıklık Sistemi Nasıldır, Nasıl Gelişir? Bebeklerde ise bağışıklık sisteminin gelişimi ilk etapta daha zayıftır. Birçok annenin ve de anne adayının merak ettiği soru bebeklerin bağışıklık sistemi nasıldır? Nasıl gelişir? Sorusudur.

Bağışıklık Sistemi

Vücudun dış etkenlere bağlı olarak yakalanabileceği hastalıklara karşı savunma sistemidir. Birçok farklı etkene bağlı olarak vücudu hem mikroplardan hem enfeksiyonlardan hem kanser hücrelerinden hem de çeşitli hastalıklardan koruma adına bağışıklık sistemi önemli yere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirilmesi için de mutlaka kişinin sağlıklı beslenmesi gerekir.

Bağışıklık sistemi zamanla gelişen ve dış etkenlere karşı insanı koruyan çok önemli bir olgudur. Nitekim yaşam süresi içerisinde bağışıklık sisteminin zayıflaması olası mikroplara karşı direncinizi düşürecektir. Kişinin çok kolay hastalanmasına ve her türlü etkene bağlı olarak bitkin düşmesine etki etmektedir. Bağışıklığı güçlü olan kişilerin direnci çok daha iyi olurken yaşam döngüsü içerisinde enerjisi de yüksektir.

Aktif Bağışıklık Nedir?

Yaşanılan herhangi bir hastalık sonrasında mikroplara veyahut yabancı maddelere karşı kazanılmış olan bağışıklığa aktif bağışıklık denilmektedir. Vücuda giren mikroplar tanıyan vücut bunun için gerekli olan antikorları üretmektedir. Bu antikorlarda vücuda giren mikroba karşı bağışıklık geliştirmektedir. Böyle bir bağışıklık oluşması da hastalıklara engel olmaktadır. Aktif bağışıklık için tercih edilen aşılama yolu ile de alınan mikroplara karşı vücut antikor üretmektedir. Bu antikorlarda bağışıklığın oluşumunu doğrudan etkilemektedir. Bebeklerde dönemsel olarak yapılan aşılar vücudun bağışıklık kazanmasını kolaylaştırmaktadır. Nitekim mutlaka belirlenen zamanlarda bebek aşıları yaptırılmalı ve bebekler hastalıklardan bu sayede korunmalıdır.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Geliştirilir?

Bebeklerin bağışıklık sistemi anne karnında iken yavaştan gelişim göstermektedir. Bu gelişim sürecinde bebek anne karnındayken anneye ait olan antikorlar sayesinde korunmaktadır. Anne adayının gebelik dönemine kadar oluşturmuş ve de geliştirmiş olduğu bağışıklık sistemi hem bebeği hem de kendisini hastalıklar karşısında korumaktadır. Fakat gebelik sürecinde annenin hastalanması, mikrop kapması ve enfeksiyon ile karşılaşması durumunda bebekte aynı şekilde etkilenmektedir. Çünkü anne karnında ki bebek annenin yaptığı her şeyden doğrudan etkilenmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu