Anne-Çocuk

Ağlayan Bebeği Susturma Yolları Nelerdir?

Ağlayan Bebeği Susturma Yolları Nelerdir? Çocuğu olan herkes bunu yaşadı: Gece oldu ve bebek uyumak yerine ağlamayı kesmiyor. Bu durum hem anne hem de baba için oldukça yorucu ve streslidir.

Ağlayan Bebeği Susturma Yolları Nelerdir? Bilim adamları bebeği sakinleştirmek için bazı stratejiler olduğunu söylüyor. Peki, ağlayan bebeği susturma yolları nelerdir?

Ağlayan Bebeği Susturma Yolları

Bebeğin neden çok ağladığını hiç merak ettiniz mi? Ebeveynleri ile iletişim kurmanın tek yolu bu olduğundan, yenidoğanın yaşamın ilk birkaç gününde çok ağlaması yaygın bir durumdur. Böylece ağlamak, çocuğun hayatının ilk aylarının bir parçası olan rutin bir şey haline gelir. Anneler ve babalar zamanla bir çocuğun ağlamasının farklı türlerini anlamaya başlarlar.

En yaygın nedenler açlık, uyku, rahatsızlık, soğuk, sıcak, bir şeyden rahatsız olma veya korkudur. Ancak, tüm temel bilgileri kontrol ettiyseniz ve bebeğinizin ağlaması devam ediyorsa, bebeğinizi sakinleştirmeye yardımcı olabilecek bazı ipuçları vardır. Bu sayede hem sorumlular hem de bebek daha sakin ve rahat olabilir. Ağlayan bebeği susturma yolları şöyle açıklayabilir:

Seslerden Faydalanın

Pek çok ebeveyn, bebeklerin sessizliğe ihtiyacı olduğunu düşünse ve bazıları bundan gerçekten hoşlansa da, yüksek seslerin onları sakinleştirmesi yaygın bir durumdur. Çok ağlayan bir bebeğiniz varken kurutucunun veya elektrikli süpürgenin sesini kullanmak, onu durdurmanın anahtarı olabilir.

Onu İyice Sarın

Ağlayan bebeği susturma yolları arasında bir diğeri de kundak. Gerginlik ya da sıkışma hissi bebeğe çok tanıdık gelir ve bu, stres ve rahatsızlık anlarında onu sakinleştirmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, bebeği uyutmak için kullanılan kundak tekniğinin, uyku sırasında ani ölüm riskini artırdığı için tavsiye edilmediğini unutmamak önemlidir.

Sakin Olun ve Bebeğinizi Kucağınıza Alın

Bebek, ailenin bir yansımasıdır; yani her zaman nasıl bir ortama alışmış olduğunu analiz edin ve bu ortamı sağlamaya çalışın. Örneğin, çok fazla ışığa ve gürültüye alışıksa, bebeğinizi gün ışığına çıkarabilirsiniz. Ayrıca durum karşısında sakin kalabilmek, sadece çok ağlayan bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için değil, aynı zamanda daha fazla çaresizlik aktarmamak için de son derece önemlidir. Özellikle annenin fiziksel dokunuşu da çocuk için doğal bir stres gidericidir. Diğer bir ipucu da, hamilelik sırasında annesinin kalp atışlarını duymaya alıştığı için onu kalbine yaklaştırmaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu