Sağlık

Uykunun Kas Gelişimindeki Etkileri Nelerdir?

Uykunun Kas Gelişimindeki Etkileri Nelerdir? Vücudunuzun kas gelişimi için en kaliteli dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunu en uygun şekilde değerlendirme ise uyuyarak gerçekleşir.

Uykunun Kas Gelişimindeki Etkileri Nelerdir? Sanıldığının aksine uzun ve yorucu saatler geçirmek kas gelişimi için uygun değildir. Bu yüzden bu konuya gereken hassasiyeti göstermeli ve mümkün olduğunca aksi yöne sürükleyecek davranışlardan kaçınmalıyız. Uyku ve kas gelişimini en uygun şekilleriyle ve anahtar kısımlarıyla size bu makale de anlatacağım.

Ne kadar dinlenmeliyiz ya da ne kadar uyumalıyız sorusunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte bunun için uygun vaktin kişi bazında değiştiğini söyleyebiliriz. Bazı insanlar için bu süre 6-7 saat olabilir, ancak uygun görülen uyuma miktarı 7-9 saat aralığıdır.

Kas Gelişiminde Uykunun Önemi!

Tabi akla şöyle bir soru da gelebilir. Bu bahsi geçen süre tek seferde mi yoksa birden fazla seferde mi? Her memeli görüldüğü gibi evrimin bir parçası olarak biz insanlar bunu tek sefer de gerçekleştirmek üzere evrimleşmişiz. O yüzden bunu birkaç sete bölmek yerine tek seferde olası durumlar gerçekleşse bile maksimum iki seferde gerçekleştirin.

Endişelenmeniz gereken en önemli şey kaliteli REM uykusudur. Uyku saati gayet etkili olsa da uyku kalitesi de göz ardı edilmeyecek bir şeydir. Karanlık bir odada olduğunuzdan ve gecenin ortasında uyanmanıza neden olabilecek çok fazla rahatsızlık yaşamadığınızdan emin olun ve kas inşa etmek için gereken uygun uykuyu alma konusunda iyi olmalısınız. Sizi uykunuzdan edecek sizi dinlenme zamanından uzaklaştıracak bütün etkenleri sıfıra indirin. Bu durum bakıldığında sadece kas gelişimi için de değil aynı zamanda gündelik işlerinizi yapmanızı sağlayacak koordinasyonunuzun eksilmemesini sağlayacaktır.

Uyku İhmalinde Kas Gelişimi

Uykuyu ihmal ederseniz, vücudunuz, en uygun kas büyümesi için gerekli olan insan büyüme hormonunu veya diğer gerekli hormonları üretme şansına sahip olmayacaktır. Bu yüzden uyandığınızda sahip olacağınız tek şey daha çok uyuma isteği olacaktır. Hayatınızın çok büyük vakitlerini alan bu etkeni doğru değerlendirmediğiniz takdirde geriye kalan sürede de hayatınız da etkili rol oynamaya devam edecektir ve buna karşı yapabileceğiniz şeyler de bir süre sonra etkili olmayacaktır. Kas gelişiminin ve büyümesinin en iyi yaşandığı vakit uyku vaktidir. Bedeninizin istediği şekli almasını ve ya elinizde olan bu şekli korumasını istiyorsanız uyku ihtiyacınızı mümkün mertebe belirttiğim değerlere uygun olarak geçirin. İyi bir uyku iyi ve sağlıklı bir beden demektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu