Yaşam

Tatilde Çocuklarla Neler Yapılabilir

Tatil Zamanı Geldi mi?

 

Tüm bir kış çalıştınız. Yoruldunuz. Kışın donarak, yataktan hiç çıkmak istemediğiniz halde işe gittiniz. Bitmek bilmeyen iş toplantılarına katıldınız.Artık bir dakika daha fazla çalışacak gücünüz kalmadı. Dinlenmek sizin de hakkınız.

Ama iş tatile gitmek istemekle bitmiyor. Yıllık izninizi ayarladınız iyi güzel ama henüz çok küçük bir çocuğunuz var. Daha 2 yaşında bile değil.

Onca yıl durmaksızın çalıştıktan sonra çocuk ile tatil tam bir işkence olabilir. O yüzden kara kara düşünmeye başladınız. Acaba hayalini düşlediğiniz o tatile gitmekten vaz mı geçseniz?

Ne Yapmalı?

Bu aslında tek başınıza verebileceğiniz bir karar değil. Eşiniz ile sizin için en doğru kararı verebilecek olan kişi sizsiniz ama asla tatilden vazgeçmek gibi bir düşünceniz olmamalı.

Bir aile olduğunuz, çocuğunuzun da size gereksinimi olduğu unutulmamalı. Çocuk dünyaya getirmenin ciddi bir sorumluluk olduğu, kolay vazgeçemeyeceğiniz, çocuğunuzun da size gereksinimi olduğu gözden kaçırılmamalı.

Bu yüzden tatil planını iyi yapmak ve tatilde dengeleri ayarlamak son derece önemli. Çocuğunuzun henüz çok küçük olduğu düşünülürse öncelikle onu en az riske atacağınız biçimde, en güvenilir tatil yerleri belirlenmeli.

Gidilen yerde siz denize, havuza girerken, kitap okurken çocuğun hem bireysel gelişimine yardımcı olacak, hem de tek başına güvenle oynabileceği ortamlar bulunmalı ve o tür yerlere gidilmeli.

Tüm zaman çocuğa ayrılarak tatil kendinize işkence haline getirilmemeli.

Çalıştığınız için çocuğa zaman ayıramadığınızı göz önüne alarak çocuğunuzla ortak eğlenceler belirlenmeli ve yapılmalı. Örneğin kumdan kaleler gibi.

Ve tüm bunların yanında çocuğunuzla bu tatilden keyif almanın yolları mutlaka keşfedilmeli.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu