Hamilelik

Şişmanlık Arttıkça Gebelik Oranı Düşüyor

Hamile kalmak isteyenler özellikle şişmanlık arttıkça gebelik oranı düşmesi söz konusu olduğundan bu süreçte dikkatli olunması gerekir.

Anne olmak isteyen kadınlarla özellikle günümüzde karşılaşılan problemler arasında kilo alımının gebeliğe olumsuz etkilemesi söz konusu olmaktadır. Bu nedenle anne olmak isteyenlerin bu konuda daha dikkatli hareket etmesi gerekir. Normal kiloda olmanız gebe kalma şansınızı arttırırken aşırı kilolu olmak şansın düşmesine neden olmaktadır. Günümüzde özellikle kadınların eskiye nazaran yapmak istedikleri bütün işlemleri makineler sayesinde rahatlıkla yapabilmesini aynı zamanda masa başında çalışır durumda olmaları halinde hareketsiz bir yaşamı devam ettirmeleri söz konusu olmaktadır. Bu nedenle hareketsiz yaşam sonucunda aşırı kilo alımı kaçınılmaz olabiliyor.

Doğal yollardan hamile kalmak için uzun süre uğraşanlar ve kalamayanlar daha sonrasında uygulanacak olan tedavi yöntemleriyle hamile kalabilirler. Ancak bu durumda uzmanlar tarafından yapılan kontroller sonucunda özellikle östrojen seviyelerinin düşmesi veya yumurtaların daha az şekilde döllenmesi gibi problemlerin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Hamile kalmak isteyenler özellikle aşırı kilo nedeniyle gebe kalamama durumu ile karşı karşıya kalabilirler. Var olan kiloların verilmesi gebeliğin şansının artmasını sağlayabilir. Yapılan kontroller sonucunda özellikle uzman doktora tarafından belirlenmesi halinde uygulanacak olan diyet anne olmak isteyenlerin şansının artmasını sağlayabilir.

Şişmanlık Gebe Kalmayı Zorlaştırıyor?

Uzmanlar tarafından açıklar yapılan açıklamaya göre şişmanlık gebe kalmayı zorlaştırıyor? Ve bu durumda anne olmak isteyenlerin kilo alımına dikkat etmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda şişmanlığın tüp bebek tedavisi uygulanması sırasında da problemler oluşturduğu belirtilmektedir. Erken doğum riskinin artmasına veya tedavi sürecinden ciddi problemlerin yaşanmasına neden olabilir. Vücut kitle endeksinin 30’un üzerinde olmaması gerekir. Normal kilosunun da olanlarda %75 erken doğum riski olurken fazla kilosu olanlarda bu oran 2,4 katına çıkmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu