Teknoloji

Segway Nedir?

Segway Nedir?

Yaşadığımız modern ve gelişmiş çağda özellikle şehirlerin büyük olması ulaşımı bir hayli zorlaştırmıştır. Bunun yanında zaman, para ve çevre faktörleri işin içerisine girince ulaşım iyice içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bir yandan sabah erkenden uyanıp işimize yetişmeye çalışırken, bir yandan da zamandan tasarruf etmeye çalışırız. Çünkü günümüzde zaman oldukça önemli bir kavramdır. Bunun yanında artan mesafeler ile ulaşıma harcanan para doğru orantılı olarak değişmektedir. Günümüz araçlarının egzoz vasıtası ile çevre kirliliğine sebebiyet verdiğini hiç saymıyoruz bile.

Segway Nedir?

Segway nedir? Dersek günümüz koşullarını iyileştirmek için tasarlanmış ve üretilmiş bir araçtır diyebiliriz. Kısaca tanımlamak gerekirse iki tekerlekli, kendinden dengeli ve kişisel olarak kullanılabilen bir araçtır. İki tekerlekli olmasına rağmen kendi dengesini korumakta ve dik olarak durabilmektedir. Fren sistemi bulunmayan bu araç insan dengesini ağırlık aracılığıyla algılayarak hareket eder. Ülkemizde çok tutulmamasına karşın yurt dışında oldukça kullanılan bu araç hem ekonomiktir hem de çevreyi kirletmez. Kişisel ulaşım aracı olan segway şarj edilerek çalışır. Her hangi bir benzin, mazot gibi bir yakıta ihtiyaç duymaz. Kısa mesafelerde Zamandan Kazandırır Ve Ek Bir Maliyet Gerektirmez.

Segway Özellikleri Nelerdir?

Segway Özellikleri Nelerdir?

Segway ile hareket etmek de oldukça kolaydır, örnek verecek olursak ileri girmek için sadece öne eğilmeniz yeterlidir. Aynı işlem geriye doğru gitmek için de uygulanır ve sadece geriye doğru eğilmeniz ile segway geriye doğru hareket edecektir. Sürücü sağa veya sola dönmek istediğinde Leansteer denen gövdeyi hareket ettirmelidir. Sürücü bu gövdeyi sağa dönmek için sağa, sola dönmek için ise sola döndürmelidir. Segway’i kullanmak oldukça kolaydır ve kişinin kabiliyetine bağlı olarak birkaç saat veya birkaç gün içerisinde öğrenilmektedir. Gayet kontrollü olarak kullanılan bu araç tamamen içgüdüsel olarak yönlendirilmektedir ve doğaldır. Ortalama olarak 3-5 saat arasında şarj olur ve maksimum 20 km/sa hızla gider. Genellikle 8 km’lik mesafelerde kullanıma uygundur.

Neden Segway Kullanılmalı?

 

Araba ve bisiklet ile girilmeyen her yere rahatlıkla girilir. Örnek verecek olursak segway ile sorun yaşamadan asansöre sığabilir, alış veriş merkezlerinde ve hava alanlarında sorun yaşamadan gezebilirsiniz. Bunun yanında segway ile trenlere girebilir ve iş yerlerinde gezebilirsiniz. Bu imkânı hiçbir araç ile yakalayamazsınız.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu