Sağlık

Sağlıklı Yaşlanmak İçin 10 Anahtar Kelime

Sağlıklı Yaşlanmak İçin 10 Anahtar Kelime nedir? Uzun yaşamak herkesin hayalidir. Ancak sağlıklı yaşamak anahtar kelimedir. Yaşlandığınız zaman zinde bir hayat sürdürmek için yapmanız gerekenleri açıklıyoruz.

Sağlıklı Yaşlanmak İçin 10 Anahtar Kelime nedir? Sağlıklı yaşlanmanın sırrı nedir? yaşam süresinin her geçen gün yükselmesi kaliteli yaşamın önemini bizlere en iyi şekilde gösteriyor. Sağlıklı yaşlanma, genetikle ilgili olduğu kadar yaşam tarzıyla da alakalıdır. Uzmanlar sağlıklı yaşlanmak için 10 anahtar kelimeyi sizlere anlatıyor.

1-Harekete Ara Vermeyin

Yaşınıza uygun egzersiz programlarını uygulamalısınız. Özellikle hayatınızda yürüyüşü ihmal etmemeniz gerekir. Haftada birkaç gün tempolu yürüyüş sizlere fayda sağlayacaktır.

2-Düzenli Beslenin

Sağlıklı yaşlanmak için mutlaka düzenli beslenmeniz gerekir. Gün içerisinde doğru ve yeterli beslenme ayrıca obeziteye karşı da koruma sağlayacaktır.

3-Su Tüketimini Arttırın

Su, sağlıklı yaşlanmanın en önemli anahtarlarından bir tanesidir. Günlük su ve sıvı tüketimine önem vermelisiniz. Yeteri kadar su içmemek böbrek fonksiyonları dahil olmak üzere diğer organları bozabiliyor.

4-Uyku Kalitesine Dikkat Edin

Uyku kalitesi de önemli konular arasındadır. Vücudunuzun en iyi şekilde dinlenmesi ve enerji toplaması için uykusuz kalmamalısınız. İlerleyen yaşla beraber uyku süresi azalacaktır. Bu zamanlarda uyku ilaçlarına başvurmadan doğal yollarla uyku kalitenizi arttırmaya özen göstermelisiniz.

5-İletişime Önem Verin

Yaşlandıkça insanlar iletişimden uzaklaşmaya başlıyor. Çevrenizdeki insanlarla iletişim halinde olmak sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmezlerden bir tanesidir.

6-Hobi Edinin

Hobilerinize daha fazla zaman ayırın. Yeni bir hobi edinerek zihninizi aktif bir şekilde tutabilirsiniz.

7-Aşılarınızı Aksatmayın

İlerleyen yaşlarda hastalıklara yakalanma riskini en aza düşürmek içi  aşı olmamız gerekir. Özellikle 65 yaş için geçerli olan zatürre ve zona aşısı yaptırılmalıdır.

8-Gereksiz İlaç Kullanmayın

Doktorunuzun verdiği ilaçlar dışında ekstra ilaç kullanmamalısınız. İlaç kullanımı gerekli durumlarda kullanılmalıdır.

9-Sağlık Kontrollerinizi Yaptırın

Sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırmalısınız. Yaşın ilerlemesiyle beraber ağız ve diş bakımı ihmal ediliyor. Ağızda başlayan hastalıklar, tüm vücudumuzu etkileyebilir.

10-Sigara Ve Alkolden Uzak Durun

Yaşlanmanın önüne geçmek için sigara ve alkol gibi maddelerden uzak durmak gerekir. Sağlıklı yaşlanmak yazımızda yer alan maddeleri uygulayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu