Teknoloji

Saatte 1300km Hızlı Tüp Tren Geliyor

Amerika Birleşik Devletlerinde insanların zamanı yollarda harcamasını ciddi manada engelleyecek saatteki hızı 1300 km olan yüksek hızlı tüp tren projesinde son aşamaya gelindi. Tren çalışması için gereken enerjisini güneş panellerinden sağlayacak.

Büyük şehirlerdeki nüfus ve araç sayısının artışı trafik sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bu içinden çıkılamaz durumdan kurtulmak için son dönemlerde hızlı tren hızlı ulaşım projeleri de geliştiriliyor. İstanbul’daki gibi metrobüs ağlarının oluşturulması ve metro hatlarının genişletilmesi uzun vadede bu problemi çözmekte yetersiz kalacağa benziyor. Bunun nedeni insanlar artık trafikte, yollarda zaman kaybı yaşamak istemiyor. Bir noktadan diğerine hızlı bir şekilde ulaşmak istiyor. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu Hyperloop projesi de tam anlamıyla bu konuda kolaylık sağlamayı amaçlıyor.

Hyperloop, Tesla, SpaceX ve PayPal’ın da kurucu isimlerinden olan Musk’ın, saatteki hızı 1300 km olan yüksek hızlı tüp tren projesi ilk olarak San Francisco ile Los Angeles arasında inşa edilmesi planlanan bu toplu taşıma projesiyle 2 şehir arasındaki 643 km’lik yol sadece 30 dakika içerisinde kat edilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu