Sağlık

Karpuz Çekirdeklerinin Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir?

Karpuz Çekirdeklerinin Sağlığımız İçin Faydaları Nelerdir?

 

Karpuz birçok ülkede yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvesidir ve ülkemizde de bol miktarda tüketilmektedir. Beta-karoten açısından oldukça zengin olan karpuz, aynı zamanda A ve C vitaminleri açısından da zengindir. Bunun yanı sıra, antioksidan özelliğiyle vücuda zararlı maddelerin vücuttan atılımına da yardımcı olur. Karpuzun kendisi faydalı olduğu gibi çekirdekleri de insan sağlığı için çok faydalıdır. Birçoğumuz karpuz yerken, bunu bilmediğimizden dolayı, karpuzun çekirdeklerini çıkarır ve çöpe atarız. Aslında bu yanlış bir harekettir.Karpuzun çekirdekleri de en az karpuz kadar faydalı olduğundan bu çekirdekleri dişlerimizle kırarak yutmamız, sağlığımız için karpuzdan maksimum fayda elde etmemizi sağlayacaktır. Peki, karpuz çekirdeklerinin sağlığımız için faydaları nelerdir?

Karpuz çekirdeklerinin sağlığımız için faydalarından ilki, sindirim üzerindeki olumlu etkisidir. Karpuz çekirdeklerinde bulunan lif, sindirim organımızın temel fonksiyonları için olmazsa olmazdır. Karpuz çekirdekleri aynı zamanda antioksidan olarak bilinen sitrülin de içerir. Sitrülin kan damarlarını açar ve hipertansiyon, göğüs ağrısı ve damar sertleşmesini tedavi edici etkiye sahiptir.

Karpuz çekirdeklerinin sağlığımız için faydalarından en önemli olanı ise kalın bağırsakta enfeksiyona sebep olan E. Coli bakterisiyle savaşmasıdır. Bunun için en etkili yol ise şöyledir: 25-30 kadar karpuz çekirdeğini bir demliğe biraz su ilave ederek 10 dakika kadar kaynatın. Sonrasında demliği ocaktan alın ve ısısı oda sıcaklığına ulaşana kadar bekletin. Sonrasında ise bu karışımı buz dolabınıza koyun ve soğutun. Soğuduktan sonra bu karışımın sadece suyunu içerek, bağırsaklarınızın E.Coli bakterisiyle savaşmasına yardımcı olmuş olursunuz. Eğer karışımın tadını beğenmezseniz herhangi bir doğal meyve suyuyla karıştırarak da içebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu