Sağlık

Kan Grubu Kalp Krizi Riskini Belirliyor

Yeni yapılan araştırmalar göre, 0 grubu dışında yer alan kan gruplarının kalp krizi ve inme riskinin daha fazla olduğu görülmüştür.

Avrupa üzerinde yapılan araştırmalara göre, 0 grubu dışında yer alan kan gruplarının kalp krizi ve inme riskinin daha fazla olduğu görülmüştür. Bu verilerle Kan grubu kalp krizi riskini belirlemektedir. Verilen analizlere göre A, B ve AB tipi kan grupları üzerinde kanın pıhtılaşmasına yol açmaya devam eden proteinin daha yüksek olmasından kaynaklanacağını söylemektedir.

Kan Grubu Araştırması

Yapılan araştırmalar 1.3 milyon kişinin incelendiği araştırmalara göre 0 kan grubuna sahip insanlardan yaklaşık %2’si kalp krizi geçirirken, 0 grubu dışarısında kalan kişiler üzerinde bu oran %2.5’a çıkmaktadır. Her ne kadar riskin yükselme oranı düşük bulunsa bile bütün bir nüfusa oranlandığı zaman rakamlar daha önemli hale gelmektedir. Yapılan araştırmalar kalp krizinin sebeplerini ortaya koyması açısından son derece önemli olduğu açıklanırken sigarayı bırakma ve sağlıklı beslenme gibi diğer faktörlere de dikkat çekmeye devam etmektedir. Sıfır grubu dışında kalan kan gruplarının kalp ve damar problemleri riskinin daha iyi araştırılması gerektiği açıklandı.

Her bir kan grubu üzerinde riskin incelenmesi gerektiğini açıklayan uzmanlar kolesterol, yaş, cinsiyet ve sistolik kan basıncı ile birlikte daha sonraki süreçlerde kan gruplarının risk hesaplamada kullanabileceğini söyledi. Araştırma ölümcül şekilde sonuçlanabilecek kalp hastalıklarına bakıldığı zaman ise risk açısından büyük bir farklılık yer almadı. Daha önceki yapılan araştırmalarda AB grubunun yaklaşık olarak yüzde 23 ile kalp hastalığı riskinin daha yüksek olduğunu açıklamıştır. Kan grubu anne ve babadan gelen genlerle belirlenen kalıtsal bir özelliktir. Sizde bu yazımızı dikkate alarak sağlığınızı daha iyi şekilde koruyabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu