Hamilelik

Hamilelikte Zeytinyağı Tüketimi Nasıl Olmalı

Hamilelikte Zeytinyağı Tüketimi Nasıl Olmalı? Sağlık yararları iyi bilinen bir ürün olan sızma zeytinyağı tüketimi, anne sütündeki bir grup antioksidan olan fenolik bileşiklerin seviyesini artırır ve plasenta bariyerini bebeğe geçebilir.

Hamilelikte Zeytinyağı Tüketimi Nasıl Olmalı? Hamilelikte zeytinyağı tüketimi hakkında bilinmesi gerekenleri inceleyelim. İşte detaylar..

Hamilelikte Zeytinyağı Tüketimi Faydalı Mı

Sızma zeytinyağı içeren diyetler, anne sütündeki bu biyoaktif bileşiklerin içeriğini değiştirebilir ve hatta artırabilir. Bu da bebeğin sağlığı için potansiyel faydalar sağlar. Anne sütü, temel besinleri ve biyoaktif faktörleri (hormonlar, antikorlar, mikroorganizmalar, kök hücreler vb.) içerdiği için bebekler için en iyi besin kaynağıdır. Ayrıca anne ve bebek için kısa ve uzun vadeli pek çok fayda sağlar ve bebek için enfeksiyon insidansını ve gelecekte metabolik hastalık riskini azaltır.

Sızma zeytinyağı, Akdeniz diyetindeki ana yağ kaynağını temsil eder, ancak şimdiye kadar bu üründeki fenolik bileşiklerin anne sütünde bir bileşik olabileceği ve bebeklerde bulunabileceği gerçeği hala bilinmiyor.

Yapılan çalışmalar, özellikle sızma zeytinyağından elde edilen fenolik bileşiklerin annelerin sistemik dolaşımına ulaştığını göstermektedir. Ayrıca anne sütünde birçok fenolik bileşik ve türevi tespit edilmiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, bazı fenolik bileşikler ve bunların metabolitleri, bebeğin plazmasında annenin plazmasından daha yüksek konsantrasyonlarda tespit edildi.

Şimdiye kadar yapılan birçok çalışma, anne sütünün bileşiminin, annenin maruz kaldığı diyet gibi biyolojik ve çevresel faktörlerden etkilenebileceğini açıkladı. Yani gebelik ve emzirme dönemindeki beslenme müdahaleleri anne sütünün kalitesini ve dolayısıyla bebeğin sağlığını etkileyebilir. Bu nedenle, bulgular gebelik ve emzirme döneminde anne beslenmesinin önemini açıklığa kavuşturmakta ve fenolik bileşiklerin anne ve bebek sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin gelecekteki araştırmalara temel oluşturmaktadır.

Hamilelikte Zeytinyağı Tüketiminin Önemi 

Hamilelikte zeytinyağı tüketmek, başta sindirim ve bağışıklık sistemi sağlığı olmak üzere birçok hususta önemlidir. Özellikle gebelik sürecinde anne adaylarında sindirim sorunları oluşabilmektedir. Bunu önlemek adına zeytinyağı tüketimi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda zeytinyağı tüketimi bağışıklık sistemini de destekleyerek, annelerin bu süreçte hasta olmalarını önlemektedir. Akdeniz diyetinin temel unsurlarından biri olan zeytinyağı, annenin genel sağlığını teşvik etmektedir. Bu durum bebeğin sağlığını da olumlu anlamda etkiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu