Moda

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğü seçimi hem göz sağlığı açısından hem de güneş gözlüğü bir aksesuar olarak düşünüldüğünde son derece önemlidir.

Güneş gözlüğü seçimi her açıdan oldukça önemlidir. Öncelikle güneş gözlüğünüzün orijinal olmasına dikkat etmelisiniz. Orijinal olmayan güneş gözlükleri gözleri güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyamamakla birlikte aksine gözlere zarar vermektedir. Bundan dolayı öncelik orijinal bir mağazadan güneş gözlüğü satın almak olmalıdır. Güneş gözlüğü seçerken hem orijinal hem de yüz tipine uygun gözlük seçmek önemlidir.

Güneş Gözlüğü Seçimi

Peki, güneş gözlüğü nasıl seçilir? Güneş gözlüğü seçerken üzerinde durulması gereken yüz şekline uygun bir gözlük seçilmesidir. Bunun içinde kişilerin yüz şekillerini iyi tanımaları ve bu doğrultuda doğru güneş gözlüğü seçmeleri gerekmektedir.

Güneş gözlüğü seçerken oval yüzlü kişilerin büyük gözlükler takmamaları önerilmektedir. Bununla birlikte alacakları gözlüklerin dar çerçeveli olmaması da son derece önemlidir. Oval yüzlü kişilere önerilen gözlük tipleri; kelebek ve kedigözü olarak bilinen gözlük modelleridir.

Yuvarlak yüzlü kişilerin güneş gözlüğü seçerken koyu çerçeveli gözlükler seçmeleri önerilmektedir. Kare ve dikdörtgen camlı gözlükler, havacı gözlüğü ve kelebek gözlükle yuvarlak yüz tipine sahip kişiler tarafından tercih edilebilecek gözlük tipleridir.

Dikdörtgen yüz tipine sahip olan kişilerin tercih etmeleri gereken güneş gözlüğü modeli iri ve büyük gözlüklerdir. Bundan dolayı geniş çerçeveli ve ince camlı gözlükler seçilmesine önem verilmelidir.

Kalp tipi yüz olarak bilinen yüz tipine sahip kişiler güneş gözlüğü seçimi yaparken yüz genişliği ile doğru orantılı genişlikte gözlükler seçmeye özen göstermelidir. Örneğin damla gözlükle bu yüz tipindeki kişiler içi doğru bir seçim olacaktır. Kalp yüz tipine sahip kişiler yine renkli ve ince camlı, parlak, yuvarlak çerçeveli güneş gözlüğü modelleri de tercih edebilirler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu