Sağlık

Bağırsak Kanserine Kalkan 10 Besin

Giderek artan kanser türleri karşısında önlem almak isteyenler için özellikle farklı türler üzerinde etkili olan besinler oldukça önemlidir.

Kansere yakalanma riski azaltmak isteyenler için bağırsak kanserine kalkan 10 besin bulunmaktadır. Tüketeceğiniz bu besinler özellikle vücutta kanser oluşumuna karşı kalkan görevi görmektedir. Kansere yakalanma riskini azaltabilmek adına düzenli şekilde tüketilecek olan bu besinler şunlardır:

  1. Kefir

Bağırsakları korumak için özellikle dost bakterileri içermesi nedeniyle tüketilmesi gerekir. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışması üzerinde etkili olmaktadır.

  1. Yoğurt

İçermiş olduğu dost bakteriler sayesinde tüketilmesi durumunda özellikle bağırsak kanserini önlemek amacıyla etkili olmaktadır. İçerisinde bulunan probiyotikler sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

  1. Tahıllar ve Kuru baklagiller

Bulgur, nohut, yulaf, tam buğday ekmeği, kuru fasulye, barbunya gibi besinler yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu nedenle bağırsak hareketlerinin artmasına ve sindirimi daha düzenli şekilde gerçekleşmesini sağlamak üzerinde etkili olmaktadır.

  1. Turşu

İçerisinde bulunan yararlı bakteriler özellikle bağırsak florasının korunmasını sağlamaktadır. Yüksek lif içeriğine sahip olması da aynı zamanda sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını desteklemektedir.

  1. Badem

Yapılan araştırmalara göre özellikle badem tüketen çocuk ya da ergenlerde tüketmeyenlere göre bağırsaklarda oluşan bakterilerin daha yararlı olduğu görülmüştür.

  1. Ispanak

Koyu yeşil yapraklara sahip olan sebzelerden biridir. İçerisinde bulunan şeker özellikle bağırsaklar üzerinde etkili olmaktadır.

  1. Elma

İçerisinde bulunan çözülür lifler bağırsak ve mide hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.

  1. Muz

Bağırsak sisteminin düzenlenmesini sağlamak amacıyla tüketilebilecek besinler arasında yer almaktadır.

  1. Somon

İçerisinde bulunan omega 3 bağırsak bakterilerinin sayısının çoğalmasını sağlamaktadır.

  1. Hindistan Cevizi Yağı

Bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre hindistancevizi yağı içerisinde bulunan zincirli yağ asitleri sayesinde özellikle sindirim sistemini kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle bağırsak kanserini önleyecek besinler arasında yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu