Hamilelik

Gebelikte Aşerme Neden Olur?

Anne adayının canının bir yiyeceği ya da içeceği çok istemesi gebelikte aşermek olarak adlandırılır. Aşermek anne adaylarının sık karşılaştığı bir durumdur. Bu durum karşısında anne adayı, istediği yiyeceğe hemen ulaşmak ister. Yiyeceğe ulaşılana kadar da canının istemesi devam eder. Bu nedenle de az da olsa anne adayının aşerdiği yiyecekten yemesi sağlanılır.

Gebelikte Aşermek Ne Zaman Başlar?

Aşermenin ne zaman başladığı ile ilgili net bir zaman vermek oldukça zordur. Kimi gebelerde ilk aydan itibaren aşerme başlar. Ancak kimi gebelerde ise aşerme durumu hiç görünmeyebilir. Ancak genel olarak hamileliğin ilk dönemlerinde kadınların daha fazla aşerdiği görülür. Gebeliğin ilk dört ayında sıklıkla karşılaşılan aşere, 5. aydan itibaren gün geçtikçe azalmaya başlar. Hatta büyük çoğunlukla da ortadan kalkar.

Aşerme Neden Olur?

Anne adaylarının aşermesi sık rastlanan bir durumdur. Ancak anne adaylarının hamilelikte aşerme nedenleri tam olarak belirlenemeyen bir konudur. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Annenin psikolojik yapısı aşermeyi ortaya çıkarabilir. Gebelik dönemi ile birlikte değişen hormonlar, kadınlarda daha duygusal bir hal yaratır. Kadınlar da bu durumun bir dışavurumu olarak aşerebilir.

Aşerme fizyolojik kaynaklı da olabilir. Gebelik döneminde kadının vücudu vitamin ve mineral yönünden son derece eksiklik içerisine girer. Vitamin eksikliği de o vitamini sağlayan besine aşerme durumunu ortaya çıkarabilir.

Gebelikte Neler Aşerilir?

Gebelik dönemindeki kadınların belirli bir aşerme yaşadıkları besinler yoktur. Ancak genel olarak aşırı tuzlu ya da aşırı şekerli besinler aşerilir. Gebelikte aşerilen besinler arasında çikolata oldukça yaygındır. Bunun dışında yeşil erik ya da turşu da aşerme yaşanılan besinlerin arasındadır. Kadınlar meyvelere de gebelik döneminde sık bir şekilde aşerme yaşar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu