Sağlık

Fibroadenoma İçin Ne Yapılabilir?

Fibroadenom problemi meme bölgesi üzerinde de çok fazla görülen, bir ya da birden fazla olabilen iyi huylu tümörler arasındadır. Bayanlar üzerinde genel olarak 20 ile 40 yaş arasında ortaya çıkabilmektedir.

Nadir de bulunsa da ileriki dönemlerde de görülebilmektedir. Günümüzde bayanların % 10′ unda fibroadenom ortaya çıkmaktadır.

Fibroadenom Belirtileri

Fibroadenom belirtileri kitle alanının büyüklüğüne ya da yerine göre değişiklik göstermektedir. Fibroadenomlar hormon yapılarından çok önemli düzeyde etkilenebilmektedir. Genel olarak hamilelik de ve emzirme zamanları içerisinde fibroadenomlar büyüme gösterebilmektedir. Bu zamanları atlattıktan sonra da küçülebilmektedir. Fibroadenomun gözle görülür şekilde belirtisi yer almaktadır. Bununla beraber kişi meme kontrolünü yapığı zaman eline gelen bir kitle bulunuyorsa doktora gitmesi gerekir.

Fibroadenom Tanısı

Meme dokusu yoğun olarak yer almasından dolayı bazen bayanlarda fibroadenomların görünmesi zor olabilmektedir. Görünen fibroadenom sorunları ise sınırları düzgün şekilde bulunanıdır. Yaşı bulunan bayanlarda ise lezyonlarda kireçlenme de ortaya çıkmaktadır. Fibroadenom teşhisini koymak için ultrasona girebilirsiniz.

Fibroadenom Tedavisi

Fibroadenomun tek tedavi yöntemi ameliyat uygulamasıdır. İlaçla da tedavisi yer almamaktadır. Fibroadenomun hepsinin ameliyatla çıkarılması gerekmektedir. Fibroadenomların bazı bölümlerinin takibi yapılması gerekmektedir. Bunun nedeni fibroadenomlar belli zamanlarda büyümektedir. Çok büyük boyutlu fibroadenomların mutlaka cerrahi müdahale uygulanmalıdır. Çok büyük fibroadenomların insanların fiziki görüntüsünü bozmayacak durumda kullanılması gerekir. Fibroadenom ameliyatları 1- 1,5 saat içinde yapılmaktadır.

Fibroadenom kanser olarak yer almamaktadır. Fibroadenom iyi huylu tümör anlamına gelmektedir. Fibroadenom hastaların meme bölgesinden ameliyatla tam olarak çıkarıldıktan sonra kitle mutlaka patolojiye gönderilmektedir. Bununla beraber sonuç genel olarak kötü değildir.

Prof.Dr. Ali Akdeniz Cevabı:

Öncelikle geçmiş olsun diliyorum. Fibroadenoma memenin iyi huylu bir tümürü olup, takip edilebilir. Belli periyotta kontrolleri yapılarak kitle doktor tarafından değerlendirilir. İlaç önerilmez. Fibroadenoma kist değildir. Bilinmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu