Dekorasyon

Eskisiyle Yeninin Etkileyici Uyumu: Belçika Tarzı Dekorasyon

Eskisiyle Yeninin Etkileyici Uyumu: Belçika Tarzı Dekorasyon! Farklılıktan hoşlanan kişiler için oldukça farklı bir dekorasyon olan eskisiyle yeninin etkileyici uyumu: Belçika tarzı dekorasyon denenebilir.

Eskisiyle yeninin etkileyici uyumu: Belçika tarzı dekorasyon, modern ve gelenekselliği bir araya getiren tarzda bir dekorasyondur. Bir o kadar da sadece ve lüks bir tasarımı da ifade etmektedir.  Her dekorasyon da farklı bir tarz olduğu gibi Belçika tarzı dekorasyonda da farklılıklar söz konusudur.

Belçika Tarzı Dekorasyonun Farklı Özellikleri

  • Belçika tarzı denilince akla öncelikle nötr renkler gelmektedir. Bej, beyaz, gri gibi açık tonların hakim olduğu bir alan Belçika tarzı için uygundur. Gözü yormayan, kişileri dinginleştiren bir renk uyumu olması gerekmektedir.
  • Belçika tarzının olmazsa olmazı ketenlerdir. Belçika’da doğal kaynak olan keten, dekorasyonda da tarz açısından oldukça önemlidir. Özellikle keten kumaş kullanımı perdelerde tercih edilmekle birlikte mobilyalarda kullanılan koltuklarda da tercih edilmektedir.
  • Doğal ışık etkisi de Belçika tarzı dekorasyonu temsil eden en güzel detaylardan bir tanesidir. Doğal ışık eşittir gün ışığı demektir. Pencereden süzülen gün ışığını yansıtacak eşya seçimi de son derece önemlidir. Yaşam alanı gün ışığı almıyor olabilir. Bu gibi durumlarda ise gün ışığını en iyi ve en doğal şekilde yansıtacak olan avize ve lambaderler önem kazanacaktır.
  • Mobilya seçimi ise büyük ve geniş mobilyalardan yana olmalıdır. Sadeliğin ön planda olduğu mobilyalar, açık renkli ve oldukça büyük olmalıdır. Belçika tarzı dekorasyonun tercih edildiği alanda mobilyalar oldukça fazla yer kaplamalıdır. Böylece karmaşıklıktan kurtulmak ve daha net bir alan yaratmak mümkün olacaktır.
  • Ahşap, taş gibi doğal olan aksesuarlar tercih edilmektedir. Süslü, yaldızlı, varaklı aksesuarlar tercih edilmemelidir. Çünkü modern aksesuarlar değil, doğal aksesuarlar Belçika tarzı dekorasyonun tamamlayıcısıdır. Eskinin yeni ile buluştuğu antikalar da ön plandadır. Örneğin; hasır bir sepet veya ahşap bir kâse kullanılabilir.
  • Koltuk örtüleri, bu dekorasyonda sıklıkla kullanılan bir parçadır. Gerek ortama kattığı hava gerek ise dekorasyonu tamamlaması ile olmazsa olmazlardandır.

Belçika stili dekorasyon uygulamak isteyen kişiler unutmamalıdır ki bu stil, kusursuzu oluşturmak değil, doğalı yansıtmak amacı taşımaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu