Yaşam

ERZURUM YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

ERZURUM YÖRESEL LEZZETLERİ NELERDİR?

 

1) ŞALGAM DOLMASI: Erzurum yöremizin bu nefis yöresel lezzetini yapmak için bir baş sarımsağı ince ince kıydıktan sonra yarım kilo kıyma, bir yemek kaşığı kadar tereyağı, iki kahve fincanı oranında ince bulgur, bir kahve fincanı oranında su, bir tatlı kaşığı kadar tuz ve karabiber, 10 yaprak maydanoz, 5 yaprak dereotu ve nane, iki su bardağı kadar et suyu ve bir tatlı kaşığı kadar tuzun içine katarak harç yapılır. Daha sonra bir kilo beyaz şalgam soyulup yıkandıktan sonra içi harçla doldurulur ve tencereye konur. Ortalama 45 dakika kadar pişirildikten sonra sofranızda yerini alabilir.

ŞALGAM DOLMASI

 

2) DUT PESTİLİ: Erzurum yöremizin bu meşhur yöresel lezzetini yapmak için taze dutlar bir kazanın içerisine konularak ezilme kıvamına gelinceye kadar haşlanır. Haşlanmış olan bu dutları torba geçirilmiş özel sıkıştırma sandığına koyduktan sonra presleme işlemi yapılarak dutların suyu alınır. Çıkarılan bu dut suyu bez süzgeç aracılığı ile leğene aktarılır. Odun ateşinde kıvamı yakalanıncaya kadar kaynatılır. Daha sonra yeteri kadar un,  su ile çırpıldıktan sonra dut suyu da katılarak ılık hale getirilir. Ilık hale gelen bulamaç dut suyuna eklenip topraklanmaması için hiç durmadan karıştırılır. Biraz daha koyu kıvama geldikten sonra tahtaların üzerinde bulunan özel pestil bezlerine ince bir şekilde yayılarak pestil şekline getirilir.

a
DUT PESTİLİ

 

3) İNCİR: Erzurum yöresinin bu lezzetini pek fazla kişi bilmez. Taze beyaz dut koyulaşıncaya kadar kaynatıldıktan sonra bir kabın içerisine mısır unu eklenir. Yoğunlaşmış bir kıvama gelen dut suyu ağaç bir kepçe ile mısır ununun içine dökülür. Yine ağaç kepçe ile mısır unu sulanıncaya kadar sürekli karıştırılır. Sulandırılmış mısır unu, kaynamaya devam eden dut suyunun içine hiç durmadan karıştırılarak dökülür. Topaklanmayacak şekilde koyu hamur kıvamına gelene kadar kaynatılır. Bir gece dinlendirildikten sonra tahtaların üzerine küçük parçalar halinde serilerek güneşte kurutulur.

s
İNCİR

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu