Anne-Çocuk

Emzirme Döneminin Doğru Bilinen Yanlışları

Emzirme Döneminin Doğru Bilinen Yanlışları Nelerdir? Emzirme dönemlerinde anne ve çocuklar üstüne bazı söylemler geliştirilmektedir. Kulaktan kulağa yayılan bu söylemler, anne ve babaları etkilemektedir.

Emzirme Döneminin Doğru Bilinen Yanlışları Nelerdir?  Ne kadar doğru olduğu düşünülemeyen ve tespit edilemeyen bu söylemler, aslında çoğu zaman yanlış bilgiler içermektedir. Eksik ya da yanlış bilgiler içeren bu söylemler karşısında yeni anne ve babalar, yeterli derecede bilgi sahibi olmadıklarından dolayı yanlış harekete mecbur bırakılmaktadır. Bu söylemlerin en önemlileri arasında annelerin yeterince süt üretmeyecek olmaları gelmektedir.

Yeterli Süt Üretemeyen Anneler

Annelerin metabolizması, doğurganlık üzerine kurulmuştur. Doğurganlığın getirdiği her türlü donanım, metabolizma da bulunmaktadır. Birçok kadının yeterince anne sütü üretemeyeceği gibi yanlış bir intiba, annenin yaratılış ve metabolizmasının işleyişine aykırı bulunmaktadır. Doğumu gerçekleştiren her anne, evladı için yeterli miktarda süt üretebilecek bir kapasite göstermektedir.

Her annede bu durum aynı şekilde bulunmaktadır. Emzirme işlemi arz ve talep doğrultusunda çalışmaktadır. Ne kadar çok emzirme işlemi gerçekleştirilir ise metabolizmanın süt üretme işlevi o denli artmaktadır. Bebeğin emmesi gereken bütün sütü annenin göğsünden alması ve ilk günlerde bunu gerçekleştirmesi, bebek açısından son derece önemlidir. Bebekler emme işlemi ile hayata sağlıklı bir başlangıç yapmaktadır. İhtiyaç duyulan her anda bebeğin emzirilmesi durumlarında, vücut metabolizmasını tarafından bebeğin büyümesine ve gelişimine katkı olacak derecede yeterli süt üretimi sağlamaktadır.

Bebeğin ağlaması doğal bir durumdur. Her ağladığında yeterince süt üretemediği düşünmesi, anne için yanlış bir düşünce tarzını oluşturmaktadır. Zira bebekler çok farklı sebeplerden dolayı ağlaya bilmektedir. Önemli olan bebeğin neden ağladığını keşfetmektir. Ağlamak bebeğin anne ve babası ile iletişim kurma yoludur. Uykusuz yahut da aç olan ve altı kirlenen bebekler, genellikle ağlamaktadır. Bazen annelere sütünün çok sulu olduğu da ifade edilmektedir. Böyle bir garabet, annenin sütünün incelenmeden afaki olarak konuşulması, bilimsel temelden uzak saçma sapan bir söylemden ibarettir. Anne sütünde yoğun olarak kolostrum bulunmaktadır. Bu da anne sütünü değerli kılmaktadır. Kolostrum ilk başlarda yoğun olarak gelirken, sonrasında incelme göstermektedir. Besin değeri itibarı ile de bir değişiklik göstermemektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu