Teknoloji

Duyguya Sahip Robotlar Geliyor

Teknoloji her geçen gün daha iyi noktalara gelerek bizlere daha iyi olanaklar sağlıyor. Doğru şekillerde faydalanıldığında oldukça yararlı olan bu imkanlar giderek daha iyi noktalara geliyor.

 

Çoğumuz bundan elli yıl sonrasından, yüzyıl sonrasından bahsedilen filmlerden izlemişizdir. O filmlerde ağırlıklı olarak robotlara yer verilir. Gelecek yıllarda çok fonksiyonlu robotların üretileceği düşünülerek çekilen filmlerdir onlar.

Duyguya Sahip Robotlar Geliyor
Duyguya Sahip Robotlar Geliyor

 

İşte o filmler gerçek olacağa benziyor. Son yapılan çalışmalarda bilim adamları duygusal robot üretimi gerçekleştirildiğini duyurdular. Robotlar üzerine oldukça çalışma bulunuyordu ancak birçok kesim hissedebilen, duyguları olan bir robotun gerçekleşmesine imkansız gözüyle bakıyordu. Bilim adamları bunu gerçekleştirerek teknoloji alanında dev bir adımı gerçekleştirdiler.

 

Teknolojini Yeni Meyvesi Duygusal Robot

Uzun süren çalışmalarına ardından Japonların önde gelen elektronik firması Softbank bir açıklama yaparak duygusal robot üretimini gerçekleştirdiklerini duyurdular. Üstün yapay zeka ile duyguları olacak robotun 4.000 TL civarında satışa sunulması bekleniyor.

İnsanlar ile duygusal bağ kurabilen bu robotları böyle özel kılan içlerinde bulunan duygu motorları. Bu sayede duyusal olarak iletişime geçebiliyorlar. Bu yeni nesil robotlara “ Pepper” ismi verildi.

Robotlar İnsani Duyguları Taklit Edecek
Robotlar İnsani Duyguları Taklit Edecek

 

Yaklaşan teknoloji devrimi için önemli bir adım olan bu robotlar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bazı özelliklerini geliştirmeyi planlayan bilim adamları insanlar ile olan işlevlerini artırmayı düşünüyorlar. Bu aşamadan bir sonraki adım ise insana daha fazla benzeyen akıllı robotların tasarımı. Bu sayede artık robotlar hayatımızın içerisine tamamen girmiş olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu