Diyet

Birbirini Takip Eden Üçlü: Güneş, Tatil Ve Diyet

86154_17788
güneş tatil diyet

Güneş yüzünü göstermeye başladığında herkesin aklına gelen tatil düşüncesi beraberinde diyet aklımıza gelmeye başlar. Ne yazık ki çok istense de sağlıklı beslenme her zaman mümkün olmayabilir. Aslında sağlıklı beslenme şartlarına dikkat edilse diyet yapmaya gerek kalmaz. Vücut metabolizması yaş ilerledikçe hızı azalır. Çok duymuşuzdur. Eskiden o kadar yerdim kilo almazdım şimdi azıcık yiyorum kilo alıyorum diye. Bu insan doğasından kaynaklı bir durumdur. Yaş ilerledikçe besin öğelerinin niteliğine ve kalorisine dikkat etmek bu açıdan önemlidir. Günlük beslenme listemizi hazırlayarak diyet programına başlayabiliriz. Eğer herhangi bir diyet programı uygulamayı düşünmüyorsak ve vermeyi düşündüğümüz kilo çok yüksek değilse yaşantımızda dikkat edeceğimiz birkaç ufak detay sizi mutlu etmeyi sağlayacaktır.

Beslenme Listemizde Ne Değişiklikler Yapılabilir.

  1. Aynı lezzeti alabileceğiniz yiyecekler arasında kalorisi düşük olanları tercih etmelisiniz.
  2. Yağ oranı yüksek olan yiyeceklerden yüksek olanları beslenme listesinden en az 40 günlüğüne çıkartın. Onu yemeyi düşünmeyin.
  3. Salatalara ilave edilen soslar gereksiz kilo yaptığından kullanmayı bırakmalısınız. Bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve baharatlar salatınızı özlediğiniz tada kavuşturacaktır.
  4. Yaşam kaynağınız suyu her zaman yanınızda taşıyın. Akılına tadı güzel kalorisi yüksek yiyecek geldiği zaman ve sık aralıklarla su içmeye özen gösterin. Günde en az 8 bardak su içilmelidir.
  5. Uyku öncesi yemek atıştırmalıklarına son verin. Metabolizma uyku halinde daha yavaş çalıştığını unutmayın.
  6. Az ve sık yemek sağlıklı yaşamın olmazsa olmazıdır. Hazır gıdalardan uzak durarak evde hazırlayacağınız ara öğünler ve yemeklerle sağlıklı yaşamın keyfini yaşayın.
  7. Süt ve süt ürünlerini gün içinde mutlaka tüketin.
  8. İyi uyuyun. Vücudunuz dinlenmeli ki enerji üretimini sağlayabilsin.
  9. Lifli yiyecekler öğünlerinizde mutlaka bulunmalı.
  10. Stresten uzak durun. Stres hormonları karın bölgesindeki yağ depolayan hücreleri büyütür.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu