Yaşam

Dünyanın En Mutlu 10 Ülkesi

Norveçlilerin Uluslararası Mutluluk Günü’nü kutlamak için her zamankinden daha fazla nedeni var. Son iki yıldır dördüncü sırada yer alan Norveç, üç sıra atladı ve üç senedir birinci sırada olan Danimarka’yı yerinden ederek “dünyanın en mutlu ülkesi” unvanını ilk kez almaya başardı. Mart 2017’de Sürdürülebilir Kalkınma tarafından yayınlanan En Yeni Dünya Mutluluk Raporu’na göre ilk 10 ülke şöyle oldu. Bunlar;

İLK 10 ÜLKE

  1. Norveç
  2. Danimarka
  3. İzlanda
  4. İsviçre
  5. Finlandiya
  6. Hollanda
  7. Kanada
  8. Yeni Zelanda
  9. Avustralya
  10. İsveç

Diğer süper güç ülkelerden bahsedecek olursak, Amerika Birleşik Devletleri geçen yıl bir sıra düşerek 14’üncü oldu. Almanya ikinci yılda 16. sırada yer alırken, Birleşik Krallık ise 19. sıraya yer aldı. Rusya yedi sıra yükselerek sırasını 49’a çıkardı. Japonya, iki sıra yükselerek 51. sıraya çıkardı; Çin ise dört sıra yükselerek sırlamasını 79’a yükseltti.

Geçen sene 78’inci sırada yer alan Türkiye bu yıl dokuz sıra yükselerek 69’uncu oldu.

Mutluluk Birçok Şeydir

Mutluluğun sadece para olmadığını söylemek tabloda da görülmüştür. Raporda, kişi başı reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla en önemli ölçümlerden biri olarak dikkate alınmıştır. Araştırmacılar burada cömertlik, sağlıklı bir yaşam beklentisi, saygı duyulacak birisi olunması, yaşam tercihleri ​​yapma özgürlüğü gibi konuları da içermektedir.

Birçok ülkenin gösterildiği bu raporda, ülkelerdeki mutlulukların en büyük nedenleri güçlü sosyal vakıfların yaratılmasının bir sonucu olduğuna dair kanıtlar bulunmaktadır. Bu ülkenin liderleri, silah üretimi veya başka bir alet değil sosyal güven ve sağlık konusunda ilerlemeler yaptıkları için bu ülkelerin sıralamada üst sırada olmasını sağladı. Diğer liderlere bu gerçekleri anlatmak önemli olacaktır.

Norveç petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen, sıralamaların en üst sıralarında yer aldı ve ülkelerin paralarıyla ne yaptıklarını gösterdi bu da dünyanın en mutlu ülkeleri sırasında onları lider yapan hareketlerden biri oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu