Sağlık

Damar Tıkanıklığı Belirtisi ve Tedavisi

 

Vücudumuzun her tarafında bulunan ve kan akışını sağlayan damarlarımız zaman geçtikçe sağlam yapısını ve esnekliğini kaybetmektedir. Bu süreç boyunca sağlıklı bir insanda onlarca yılı alabilir. Fakat sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve hastalıklar nedeni ile damar tıkanması süreci daha hızlı hale gelebilmektedir. Tıkalı kalp damarı sorunları kalp krizine kadar ortaya çıkmayabilir. Kalbe bağlı bulunan damarlardan birinin tıkalı halde bulunması kalp krizi geçirmenize neden olabilmektedir. Kısa zaman içerisinde müdahale edilmemesi durumunda hastanın hayatını kaybetme olasılığı oldukça fazladır.

Egzersiz yaptığımız zaman, ağırlık kaldırdığımızda ya da farklı aktiviteler sırasında pompalanan kan miktarı 2 ile 3 kat artış göstermektedir. Bununla beraber heyecan ve stres koşullarında da tıpkı egzersiz yapar gibi vücut bölgemiz fazladan efor harcamaktadır. Pompalanan kan miktarı artış gösterdiği zaman tıkanma sürecinde bulunan damarlar yükü kaldıramayarak yırtılabilmektedir. Damarın yırtılması ile çevresindeki yağ tabakası içeri girerek damarın tamamen tıkanmasına neden olmaktadır. Vücudunuzda tıkalı damar yer aldığını kalp krizi öncesinde öğrenmeniz sizi şanslı bir yapacaktır. Pek çok kişi belirtileri dikkate almamasından dolayı kriz geldiği zaman ameliyat ile sağlıklarına geri kavuşmaktadır.

Kalp Damar Tıkanması Neye Sebep Olur?

Belirttiğimiz gibi kalp damar tıkanıklığı belirtileri gizli kalabilir ya da hasta tarafından önemsenmeyerek durum anlaşılmayabilir. %80’e kadar tıkalı durumda bulunan kalp damarı, kişi yüksek enerji gerektiren bir hareket sırasında gerçekleştirmediği sürece çok zor fark edilmektedir.

Kalp damarları konusunda şifalı bitkiler arasında en başta zencefil yer almaktadır. Zencefil, kanı sulandırıcı özelliği sayesinde vücudunuzdaki kan akışını rahat hale getirmektedir. Bu bitki doğal aspirin görevi üstlenmektedir. Bununla beraber düzenli şekilde zencefil tüketen kimselerde kolesterol seviyesi de düşmektedir. Zencefili tıpkı çay gibi demleyerek gün içerisinde içebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu