Anne-Çocuk

Çocuğunuzun Karnesini Nasıl Değerlendirmelisiniz?

Çocuğunuzun Karnesini Nasıl Değerlendirmelisiniz? Çocuklarımız okullu olduklarında, bilgiler öğrendiklerinde onlara elbette bir de karne verilecektir. Veliler ise karnede direkt olarak bir odaklı düşünürler. İster istemez ilk o kısma odaklanırız. Ama aslında her şey not demek değildir.

Çocuğunuzun Karnesini Nasıl Değerlendirmelisiniz? Güzel ahlak, aslında nottan çok daha önemlidir. Bırakın çocuklar güzel ahlaklı yetişsin. Tabi ki not da önemli ama şunu unutmayın ki, dünyanın sonu değil! Eğitim sistemi not odaklıdır. Yani güzel ahlak çerçevesinde yetişme durumu ön plana alınmaz. Ama nottan çok daha önemlidir.

Neye Dikkat Edilmeli

Dikkat edilmesi gereken konulardan birisi, çocuğunuzun kendisini güzel bir şekilde ifade edip etmemesidir. Çok fazla çekingen olup içine kapalı olması da iyi değildir.

Ayrıca çocuğunuzun iş birliği yapabilme yeteneğini de takip etmelisiniz. Bu da yine onun için önemli bir adım olacaktır.

Çocuğun gelişim becerilerini takip etmeniz çocuğunuzun geleceği için önemli olabilir. Ağaç biliyorsunuz ki yaş iken eğilir. Çocuğu da daha küçük iken eğitmek gerekir.

Çocuğunuz başka çocuklar ile sürekli olarak kıyaslamayın. Biraz düşük aldığında, ama normalde çok da düşük bir not olmamasına rağmen, sırf o arkadaşı ondan yüksek aldığı için mutsuz ve umutsuz olup da bu durumun derslerine kötü bir şekilde yansımasına izin vermeyin.

Sürekli Not Odaklı Olunursa Çocuğa Ne Gibi Zararı Olur

Çocuklarımızın karnesini sadece not odaklı değerlendirirsek, çocuk zayıf not aldığında psikolojik olarak dünyalar başına yıkılmış gibi hissedebilir. Çocukta sanki bir travma durumu oluşturabiliriz maalesef ki, ister istemez. Çocuk artık karne günlerinin gelmesini hiç istemeyebilir, inada bindirip daha da dersten uzaklaşabilir. Çünkü biliyordur ki, ailesi sürekli birileriyle kıyaslıyor ve sürekli zayıf gelen notlar için hep bağırıp çağırıyor ve yine karne zamanı gelince aynı şey yaşanacak. O yüzden de strese girip daha da başarısız olabilir.

Aynı şekilde iyi not aldı diye de çok çok fazla hediyelerle ödüllendirmek de yanlıştır. Her seferinde çok abartılı hediyelere gerek yoktur. Çocukta bu sefer sürekli fazla bir beklenti durumu oluşabilir.

Ayrıca çocukların karnesini sadece not olarak değerlendirmek, çocukta özgüven düşüklüğüne ve içe kapanıklığa neden olabilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu