Sağlık

Cinsel Yolla Bulaşan 8 Hastalığa Dikkat

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar tüm hayatınızı olumsuz yönde etkileyerek cinsel yaşantınızı ve sağlığınızda çok ciddi sorunlara neden olabilir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar cinsel ilişki sırasında bir bireyden diğer bireye aktarılan hastalıklardır. Bazı cinsel yolla bulaşan hastalıklar kan, tükürük gibi vücut sıvıları ile aktarılabilirken; bazıları sadece cinsel yolla bulaşır.

  1. Belsoğukluğu

Bel soğukluğu bir bakteri hastalığı olup oral, vajinal veya anal yolla bulaşır. Tanı konulursa antibiyotikle kolayca tedavi edilir; tanı konulmazsa ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

  1. Klamidya

Etkeni bakteri olan rahatsızlık cinsel ilişkiden bir ile üç hafta sonrası ortaya çıkmaktadır; tedavisi antibiyotikle kolayca halledilir.

  1. Frengi

Bir bakteri enfeksiyonu olan frengi cinsel yolla bulaşır ve hem erkek hem kadında anal, genital bölgelerden ve dudak ağız lezyonlarından bulaşır. Hastalık ilerlerse ölüme neden olabilir.

  1. Uçuk (HSV; Herpes)

Deri ve mukozalarda hastalık oluşturan bu rahatsızlık aktif olduğu dönemde deriden deriye direkt temas halinde bulaşmaktadır. Tedavisi, semptomlarını yatıştırmak ve bulaşıcılığı azaltmak için yapılır; etken yok edilmeye çalışılmaz.

  1. Hepatit B

Kan, idrar, ortak kullanılan araçlar, semen ve vajinal sıvılar yolu ile buluşan rahatsızlıktan korunmak için aşılanma yapılmalıdır.

  1. HPV Enfeksiyonu

Deriden deriye direkt temas ile bulaşan bu rahatsızlık bir virüs enfeksiyonu olup son derecede sık görülür. Çeşitli yöntemlerle tedavisi yapılabilir ancak tekrarlama ihtimali her daim devam eder.

  1. Molluskum Kontagiozum

Bir virüs enfeksiyonu olan ve cinsel hastalıklar kategorisinde yer alan bu rahatsızlık cinsel yolla ve ortak kullanılan alanlarla bulaşır ve deride ortası çukur küçük kabarcıklar oluşturur.

  1. Trikomonas ve HIV-AIDS

Parazit etkeni olan rahatsızlık idrarda yanma ve yeşil bol akıntı ile kendisini gösterir, antiparaziter ilaç tedavisi yapılır.

HIV – AIDS hastalığı ise kan yolu, cinsel ilişki gibi yollar ile bulaşmakta ve kişinin bağışıklık sisteminin çökmesine neden olmaktadır. Son yıllarda hastalığın AIDS evresine geçmesini geciktirici AIDS ilaç tedavi yöntemleri araştırılmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu