Genel Bilgiler

Bahçe Ve Balkonların Gözdesi Yıldız Çiçeği ( Dahlia )

Bahçe Ve Balkonların Gözdesi Yıldız Çiçeği ( Dahlia )

Yıldız çiçekleri görsellikleri ile büyülerler, tohum ekilerek yetiştirilirler, diplerinde yumrular oluşur, bu yumrular korunursa her yıl düzenli çiçek açar. ekimi ile uğraşmak istemezseniz çiçekçinizden çiçeğini açmış fidanları alabilirsiniz.

Toprağı nasıl olmalı?
   Toprak ayırımı yapmaz, yalnız havadar ve su tutmayan asitli topraktan hoşlanırlar. Sert bir bahçe toprağınız varsa, ponza taşını öğüterek karıştırabilirsiniz.
Yıldız çiçeği ekimi
   5-6 saat güneş gören yerlerde şahlanırlar, ekeceğiniz yeri ona göre belirleyin. 25 cm derinliğinde çukur açın, dip toprağını sığır gübresi kullanarak zenginleştirin, yumruyu ekin bu toprakla kapatarak sulayın, (aynı işlemi büyük bir saksıda yaparak balkonlarınızı da güzelleştirebilirsiniz)
   Filizlenen kadar düzenli sulayın (toprak yüzeyi kuru kalmamalı) çiçek boyu 20 cm falan olana kadar sık sulamayı devam ettirin, çiçeklenince haftada 3 defa sulayın.yıldız çiçeklerinin balkon veya bahçelerinizi büyülemeye başlayacaktır.
   Arada bir gübre şerbeti ile toprağını zenginleştirir iseniz daha mutlu olurlar, açan çiçekler soldukça budarsanız, havalar iyice soğuyana kadar çiçek açmaya devam ederler, çiçek sapları uzun olduğu için vazolarınızı doldurarak masalarınızı süsleyebilirsiniz,bu çiçeğin çok çeşidi ( 40 kadar) vardır, size tavsiyemiz bildik yerlerden nadir bulunan türlerinden alın.
   Bol çiçekli günler.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu