Teknoloji

Apple’den Arttırılmış Gerkçeklikte Büyük Adım

Teknoloji devi Apple Kalifornia’da düzenlediği WWDC 2018 etkinliği kapsamında ARKit 2.0’ı görücüye çıkarttı.

Akıllı telefon, tablet ve teknoloji alanında yaptığı birçok yenilikle sektöründe öncü firmalardan Apple sanal gerçeklik konusunda da adımlarını atmaya devam ediyor.

Sanal Gerçeklik Nedir?

Bilgisayar kaynaklı ekipmanlarla insanların içlerinde bulundukları hislerini oluşturan 3 boyutlu ortamlara sanal gerçeklik diyebiliriz. Son zamanlarda sanal gerçeklik gözlüklerinin piyasaya sürülmesi ve geliştirmeleriyle teknoloji severlerin farklı deneyimler yaşamalarına olanak sunulmuştur. Oynadığınız bir oyunun ya da izlediğiniz bir filmin adeta içinde yaşıyormuşsunuz hissiyle insanlar farklı deneyimler yaşıyorlar.

ARkit Nedir?

Craig Federighi’nin tanıttığı ARKit 2.0, mobil aygıtın kamerası vasıtasıyla ortamı tarayarak sanal ortama çeviriyor. Bu şekilde oynayacağınız oyunun bulunduğunuz ortama entegre ederek sizin için daha gerçekçi hislerle oynayabilmenize olanak sağlıyor. Tanıtımda Federighi, ARkit ile geliştirilmiş olan Lego Studio uygulamasının canlı olarak gösterimini yaptı. Sahneye şirket yetkililerinden birini de çağıran Federighi, aynı zamanda çoklu kullanıcılı da oynayabileceklerini göstermiş oldu. Öncelikle ortam taramalarını yaptıktan sonra  program bir sanal gerçeklik oluşturmuş oldu. Taramadan sonra da ikili sahnede hem ARkit 2.0 sayesinde Lego uygulamasının nasıl oynanabileceği konusunda sunumlarını yapmış oldular.

Aynı zamanda ARkit 2.0 ile artık metre veya diğer malzemlerle ölçebileceğiniz uzaklık, uzunluk gibi birimlerin ölçümünü de yapabilirsiniz. Yine kamera yardımı ile ölçmek istediğiniz cismin kenarlarını işaretlemeniz sizin program için yeterli olacaktır. Boyu, eni, uzunluğu gibi öğrenmek istediğiniz birimleri bu şekilde bulabileceksiniz.

Çoğu alanda ilkeri bizlere yaşatan Apple sanal gerçeklik konusunda da büyük bir adımı bu şekilde atmış oluyor. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte yeni çalışmalar ve bu yeni çalışmalar sayesinde yeni deneyimler tüketicilerin beğenilerine sunuluyor. Son olarak da Apple sanal gerçeklik konusuna el atarak daha önce akıllı telefon sekötöründe yaptığı köklü değişiklik gibi bu sektörde de daha büyük işlerin yapılmasına öncülük edeceğe benziyor.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu