Hamilelik

Anne Adaylarının En Çok Merak Ettiği 8 Soru 

Anne Adaylarının En Çok Merak Ettiği 8 Soru nedir? Hamilelerin merak ettiği sorular kolay bir hamilelik süreci geçirebilmek için önemlidir. Olası sorunları atlatabilmek adına birkaç noktaya bakılabilir.

Anne Adaylarının En Çok Merak Ettiği 8 Soru nedir? Hamilelikte merak edilenler ruhsal ve fiziksel değişimlerle beraber ele alınabilir. Yeni bir duruma alışmakta olan vücudunuz kısmen daha hassas olacaktır.

Doğum Yöntemi Nasıl Belirlenir?

Doktorunuz ve kendi seçimleriniz bir arada ele alınarak doğum yöntemi belirlenebilir. Bebek çıkarken zorlayacaksa ve riskli durumlar olacaksa kesiyle doğum olacaktır. Yeteri kadar açılmayan vajina için de sezaryen olabilir.

  • Hipertansiyon
  • Geçirilmiş miyom operasyonu
  • Gebelik haftası
  • Genital bölgede görülen sorunlar
  • Anne kemik yapısı gibi durumlarda anne adayı doktora göre yönlendirilecektir.

Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olur?

Devamlı alınması gereken ilaçların hamilelik sürecindeki etkileri yeni durum tespit edildiği anda doktor kontrolüne alınmalıdır.  Gelişigüzel şekilde ağrı kesici ve antibiyotik kullanılmamalıdır. Özellikle devamlı kullanılan ilaçlara ek yeni ilaç eklendiğinde risk artabilir.

Plansız Hamilelik Varsa Stresi Nasıl Geçer?

Plansız bir şekilde hamile kaldıysanız, yeni duruma kendinizi olabildiğince alıştırmalısınız. Çocuk aldırmak genellikle vicdani açıdan çok yıpratıcı ve üzücü bir durumdur. Bu nedenle plansız hamile kalmamaya da özen göstermeniz tavsiye edilir. Yine de yaşanan bu durumlarda şartlarınızı baştan değerlendirebilirsiniz.

Gebelikte Seyahat Ederken Nelere Dikkat Etmeli?

Düşük tehlikesi olduğunda seyahatleriniz sınırlandırılmış olabilir. Normal gebeliklerde seyahat ederken 34. hafta sınırını dikkate alabilirsiniz. Bu dönemden sonra riskler artacaktır.

Hamilelikte Alınan Kiloları Vermek Kolay mı?

Doğum bitince genelde kısa bir sürede 4-5 kg kendiliğinden gidecektir. Eski kilonuza bir seneye kadar dönebilirsiniz. Bolca sıvı tüketmek önemlidir ve emzirme döneminde kendinize zaman ayırmalısınız.

Hangi Vitaminler Alınmalı?

Folik asit hamilelikte alınması gereken vitaminler arasında en önemlidir. Kan yapması, sakatlıklara karşı koruması ve anneyi demir açısından koruması nedeniyle kritik bir takviyedir.

Ağır Spor Yapılır mı?

Düşük riskinizin olmadığından eminseniz düzenli olarak ağır olmayan orta dereceli sporları yapabilirsiniz.  Haftada üç gün düzenli olarak bunu yaptığınızda sağlıklı bir süreç geçirebilirsiniz.

Karındaki İlk Hareketler Ne Zaman Belli Olur?

Bebek hareketleri genellikle 16-18 haftalarında hissedilmektedir. İkinci kere hamile kalanlarda 15-16. haftalarda belirginleşen bir durum vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu