Sağlık

Trombosit nedir? Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Trombosit nedir? Tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Trombosit kanda yer alan parçalardan biridir. Kandaki trombosit kanın pıhtılaşmasını sağlar ve kanın milimetre küpünde 150-400 bin arasında trombosit bulunur. Kanda yer alan bu parçanın az olması durumunda insan vücudunda kanama riskini arttırır. Yüksek olması durumunda ise kanın pıhtılaşması artar. Trombositlerin görevi kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan akışını durdurmaktır. Trombosit yapışkan bir madde salgılar ve bu sayede parçacıkların birbirine yapışmasını sağlar.
Düşük Trombosit

Daha önce de belirttiğimiz gibi kanda 150 ile 400 bin arasında trombosit bulunur. Bu sayının 150 binin altına düşmesi halinde trombositopeni yani düşük trombosit olması durumu gerçekleşir. Trombosit sayısının 100 binin altına düşmesi halinde kanamalar gerçekleşir.

 

Trombosit düşüklüğünün sebepleri
Genetik bazı kusurlardan kaynaklacağı gibi daha bir çok sebebi vardır. Bunlar kan hücrelerine yeterli oksijenin ulaştırılamaması, sigara içiyor olmak, yüksek sıvı kaybı, yüksek bölgelerde yaşamak ve kemik iliğinde kan hücresi üretiminin zayıf olması trombosit düşüklüğünün sebepleri arasındadır.
Trombosit düşüklüğü yada yüksekliği kan sayımı ile belirlenmektedir. Trombosit için olması gereken normal değerler şunlardır:
3yaşa kadar    130-400 mm3
5yaşa kadar    180-510 mm3
12yaşa kadar  160-510 mm3
15yaşa kadar  170-405 mm3
15+yaş için     130-400 mm3

Trombositopeni nedeni:
Dalakta yaşanan genişleme durumunda dolaşımda olan trombositlerin sayısı azalır.
Kemik iliğinde ortaya çıkan sorunlar sonucu trombosit sayısı azalır.
Kemoterapi ilaçları ve alkolün fazla tüketilmesi trombositopeni nedenidir.

Trombosit düşüklüğü tedavisi
Tedavi için hastalara istirahat, kan nakli ve ilaçlarla tedavi uygulanmaktadır. Trombositopeni teşhisi konulan hastalara genellikle yatak istirahatı verilir ancak ciddi durumlarda kan nakli gerekebilir. Hasta istirahat ile yada kan nakli yapılması sonucu tedavi olur ve günlük yaşamına geri dönebilir.
Trombositopenili hastaların dikkat etmesi gereken hususlar:
Kandaki trombosit sayısı yiyecek ve içeceklerden etkilenmeyeceği için hastaların yemek ve içme alışkanlıklarına dikkat etmesine yada değiştirmesine gerek yoktur. Dikkat etmeleri gereken önemli hususlardan birincisi omega 3 tüketimine dikkat etmeleri gerektiğidir. Sebebi omega 3ün trombosit fonsiyonlarını bozmasıdır. Hastaların mecbur kalmadıkça hiçbir ilaç kullanmaması gerekmektedir. Aspirin kullanılmaması hastalık sürecinde önemlidir. Çünkü aspirinde trombosit fonsiyonlarını bozar.
 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu