Güzellik

Saç Dökülmesini Önleyen Yiyecekler Nelerdir?

Saç Dökülmesini Önleyen Yiyecekler Nelerdir? Diyetinize belirli yiyecekleri dahil ederek saçınızı güçlendirebilir, dökülmesini durdurabilir ve görünümünü iyileştirebilirsiniz. Saçınıza canlılık ve güzellik katan besinleri bu yazıda sıraladık. İşte saç dökülmesini önleyen yiyecekler

Saç Dökülmesini Önleyen Yiyecekler Nelerdir? Dış etkenler, genetik ve hormonal faktörlerin yanı sıra stres ve temel besinlerin eksikliği saçın sağlığına zarar vererek, kalınlığının, parlaklığının ve gücünün bozulmasına ve ayrıca saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle sağlıklı, dengeli ve eksiksiz bir beslenme düzeni, sağlıklı ve güzel saçların korunmasında yardımcıdır. Saç dökülmesini önleyen yiyecekler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Havuç

Saç derisinde sebum üretimini uyaran ve yağ bezlerinin kurumasını önleyen bir besin olan beta-karoten veya provitamin A bakımından zengindirler. Bunlar saç folikülünün yağlanmasından sorumludur, böylece saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Portakal

Saç dökülmesini önleyen yiyecekler arasında yer alan portakallar, keratin ile birlikte saçın bir parçası olan bir protein olan kolajen üretimi için gerekli olan bir mikro besin olan C vitamini sağlar. Eksikliği büyümeyi yavaşlatır ve zayıflamasına neden olur.

Fındık

Kuruyemişler demir, çinko, magnezyum gibi çok sayıda mineral içerir. Aynı zamanda selenyum bakımından da yoğundur. Selenyum, belirgin bir antioksidan kapasiteye sahiptir, bağışıklık sistemini uyarır ve saç keratinizasyon sürecine katılır. Bu mineralin yeterli seviyelerine sahip olmak, saç folikülünün bütünlüğünü ve sağlıklı saçı korumaya yardımcı olur, hatta onu ultraviyole radyasyondan korur.

Deniz Mahsulleri

Deniz ürünleri mükemmel bir çinko kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin doğru çalışması için temel olan bu temel mineral, dokuların yenilenmesine ve keratin sentezine katılır. Çinko eksiklik olduğunda, saç büyümesi yavaşlar ve zayıflar, görünümü gözle görülür şekilde kötüleşir. Diğer çinko kaynakları fındık, süt ürünleri ve baklagillerdir. Buğday tohumu da bu temel besinin iyi bir kaynağıdır.

Yumurta

Saç dökülmesini önleyen yiyecekler arasında yumurtalar da var. B8, B7 veya H vitamini olarak da bilinen biotin içerdikleri için özellikle ilgi çekicidirler.

Bağırsak mikrobiyotası tarafından da üretilen bir mikro besindir. Hücre büyümesine ve besinlerin doğru asimilasyonuna katılır. Diğer biotin kaynakları şunlardır: etler, süt ürünleri, mantarlar, balıklar, baklagiller, kepekli tahıllar ve lahana ailesinden bazı sebzeler.

Baklagiller

Protein, lif ve minerallere ek olarak baklagiller, saç büyümesini uyaran, saç lifini güçlendiren ve günlük saldırılara karşı daha dirençli hale getiren B3 (niasin) ve B6 (piridoksin) vitaminlerini sağlar, çünkü her ikisi de saçın oluşumu için gereklidir. Genel olarak, B grubu vitaminlerinin eksikliği saç dökülmesine neden olur.

 

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu