Dekorasyon

Saç Derim Çok Sert ve Çıkmıyor Diyenlere Çözüm

‘’Saç derim çıkmıyor, ne yapmamı önerirsiniz’’ gibi sorular internet ortamında en çok aranan konulardır. Günümüzde tıbbın ilerlemesi ile birlikte bu sorunda ortadan kalkıyor. Peki, saç sertliğini nasıl giderebilir?

‘’Saç derim çok sert ve çıkmıyor’’ sorusu merak edilen bir konudur. Öncelikle saçın çıkmaması genetik ya da farklı sebepler kaynaklanıyor olabilmektedir. Ancak saç derisinin sert olmaması için bazı formüller bulunuyor. Bunlardan en etkilisi ise duşa girmeden 1 saat önce saça zeytin yağının uygulanmasıdır. Zeytin yağı saçınızı ipeksi yumuşaklığa kavuşturur. Ancak bu süreçte saç kremi ya da saç yağları kullanıyorsanız bırakmalısınız. Çünkü bazı kişilerin saç kremi veya saç yağı kullanması sonucu saçlarda sertlik ve yıpranma oluşabiliyor.

Saç Derisi Neden Kurur?

Kuru saç derisi en çok kış aylarında görülmektedir. Bu sorun en çok kuru ve ısıtılmış iç mekanın havasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda kuru saç kepeğe de yol açar. Zaman içerisinde kaşınma gibi rahatsızlık boyutuna ulaşabilir. Saç derisi kötü hava koşullarına karşı oldukça dayanıksızdır. Özellikle saç kurutma makinesi ya da fazla şampuan kullanımı sonucu saç derisi sertleşir. Bunların yanı sıra saç derinize uygun olmayan saç şekillendirici ürünler de kullanmamalısınız. Ayrıca saç kuruluğu saç dökülmesine neden olur. Günümüzde saçının çıkmamasından şikayetçi olan kişiler saç ekimi yaptırarak kısa sürede bu sorundan kurtulabilir.

Sert Saç Derinize ve Kuru Saçlarınıza Elveda Deyin!

Yumuşak saç bakımı ürünleri saç derisinin doğal dengesine kavuşmasını sağlar. Özellikle saça zeytinyağı sürülmesi ve saç derisine parmak uçlarınız ile masaj yaparak yedirmeniz son derece önemlidir. Duş sonrası saçınızı bir süre kurutma makinesi ile kurutmayın. Saç dengenizin normale dönmesi için duşta bir kez şampuanlanmanız yeterlidir. Aynı zamanda gün içerisinde jöle gibi saç şekillendirici ürünler kullanmamalısınız.

Saç derinize aloevera yaprağından elde ettiğiniz jeli uygulayabilirsiniz. 15 dakika beklettikten sonra yıkayın ve bu kürü hafta da 1 kez uygulayın. Bunun yanı sıra diğer bir doğal yöntem de baldır. Yarım su bardağı zeytinyağı ile 2 çay kaşığı balı karıştırın ve saç derinize masaj yaparak yedirin. 10 dakika bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın ve bu kürü haftada 2 kez yapın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu