Moda

Modada Mevsime Göre Renk Seçimleri Nasıldır?

Modada Mevsime Göre Renk Seçimleri Nasıldır? Moda belirli zaman aralıklarında süslenme özentisi ya da değişik kıyafetlerle kendini gösterebilme çabasıdır. Genellikle mevsimsel geçişlerde göre değişkenlik göstermektedir. Moda mevsimine göre giyinme kişisel renk tercihleri ve yeni trend parçalarla topluma ayak uydurmaktır.

Modada Mevsime Göre Renk Seçimleri Nasıldır? Moda ve renkler tarihine bakıldığında kıyafetlerin renk tercihleri bu işin ayrılmaz parçasını oluşturmaktadır. Moda’daki asıl amaç kişinin kendi giyim tarzına hitap eden parçalar ile kombinler oluşturmaktır. Günümüzde moda anlayışı farklılıklar gösterse de klasik ürünler her zaman yerini korumaktadır. Moda genellikle ekonomi, siyaset, teknoloji medya gibi etkenlerden etkilenmektedir. Modern çağın moda endüstrisi küresel kapitalizm, dikiş makinesi ve sanayileşmiş devletler modaya yön vermektedir.

Moda ve Renkler

Modanın merkezi olarak kabul edilen Paris’te bulunan uluslararası moda Federasyonu büyük ölçekte etkisi ile uluslararası renk komisyonu ile dönemsel renkler belirlenmektedir. Tasarımcılar modadaki trend renkleri kıyafetleri ve aksesuarları uygularken federasyon tarafından belirlenen renkleri tercih etmektedir. Belirlenen renkler 16 veya 22 ay içerisinde Dünyanın her yerinde gündeme düşmektedir. Bu renklerin belirlenmesindeki amaç dünya genelinde oluşan ekonomik siyasal teknolojik etkenler ve sektörün stok durumu belirleyici rol oynamaktadır. Yılın renklerini belirleyen komisyonlar moda evleri ile moda tasarımcıları aracılığı ile yeni koleksiyonlar oluşturmaya başlamaktadır. Renkler konusunda medyada genellikle; pop yıldızlarının film artistlerinin şov dünyasının modaya katkı sağladığı düşünülmektedir.

İlkbahar ve Yaz Mevsimi Renkleri

İlkbahar ve Yaz aylarına geçildiğinde daha canlı renkler göz önünde olmaktadır. Moda tasarımcıları ve moda evleri ilkbahar yaz döneminde parlak renkleri ile insanların içini açan parçalar üretmektedir. Bu dönemde gök mavisi küf yeşili açık sarı, koyu kırmızı, fuşya ve Orkide moru kıyafetlerde yerine almaktadır. Kadınlarda kombinler genellikle çanta ve ayakkabı ya göre belirlenmektedir. Birbiriyle uyum halinde olan renkler ile ilkbahar yaz modası yelek, trençkot blazer ceket pantolon ve etek ile harika kombinler oluşturulmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda oluşan pandemi nedeniyle insanların evde olması modada farklı anlayışlar yaratmıştır çünkü; bu etkileşimler kapalı ortamlar ile moda ve renkler farklı boyutlara taşınmıştır. Tasarımcılar bu etkileri kıyafet ve aksesuarlar da hatta maskeler ile topluma göstermiştir. İlkbahar ve yaz aylarında evinde kalan insanlar genellikle mat renkleri tercih etmiştir.

Sonbahar ve Kış Mevsimi Renkleri

Sonbahar ve Kış mevsimi denince ilk akla gelen kahverengi, siyah gri renkleri olmaktadır. Fakat modaya yön veren tasarımcılar artık güz aylarında daha canlı renkli kombinlere taşımaktadır. Ceket yelek, triko kazaklar, kadife pantolon ve etekler bu mevsimde en çok giyilen kıyafetler olduğu için kumaş türüne göre renkler belirleyici rol olmaktadır. Her kişinin moda anlayışı kendine yakışanı giymesi gerektiği bütün tasarımcılar tarafından bilinmektedir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu