Sağlık

Kanser Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

İnsanların sağlığını oldukça etkileyen kanser hastalığı, pek çok bilgi yanlışlığı nedeni ile insanların kansere bakışını etkiler.

Kanserle İlgili Bilinen Yanlışlar

İnsanları kanser hakkında doğru bilinen yanlışlar ile ilgili bilinçlendirmek son derece önemlidir. Kanser çağımızın en önemli hastalığıdır. Hastalık ile ilgili tedavinin henüz belirlenememesi yanlış söylentilerin de artmasına sebep olur. Bu da ortaya çıkan bilgi yanlışlığının artmasına neden olur.

  • Kanser ile ilgili yanlış bilinenler arasında kanserin stres nedeni ile oluştuğudur. Stres ve üzüntünün kanser yapması doğru bir bilgi değildir. Özellikle de kanseri önlemede stresten uzak durmanın etkili olduğunu düşüncesinden kurtulmak gereklidir. Elbette pozitif düşünce kanseri önlemek için gereklidir. Ancak asla tek başına bir çözüm değildir.
  • Kanser hastalığının tanısını koymak için biyopsi yöntemi uygulanır. Bu yöntem ile kanser ortaya çıkarılır ve çözüm yolu bulunur. Ancak bazı kişiler biyopsinin kanseri yayma noktasında etkin olduğu inancını taşır. Ancak kanser cerrahi tedavisi son yıllarda büyük bir gelime göstermiştir. Bu nedenle de artık bıçak ile kansere dokunmak, kanser tedavisi için son derece önemlidir.
  • Saçların boyalı olmasının da kanseri tetiklediği bilgisi doğru bilinen bir bilgi değildir. Saç boyası içerisinde bir takım toksik maddeler bulunur. Bu maddeler ise kişilerin DNA yapısında bazı bozulmalar oluşturur. Ancak bu maddelerin doğrudan kanser ile ilgili bir bağlantısı bulunmamaktadır.
  • Kanser hastalığı kesinlikle bulaşıcı değildir. Ayrıca genetik olarak etkisinin ne oranda olduğu da kanıtlanmış değildir. Kanser hastalarının en büyük yanılgısı kanserin çocuklarına da geçeceğidir. Kanser hastalığı önlemede bu nedenle kendilerini çevresindekilerden uzak tutmaya çalışırlar. Oysa kanser hastalığı bulaşıcı değildir. Kalıtım yolu ile de aktarılmanın ne denli olacağı bilgisine ulaşılamaz.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu