Sağlık

Kalp Hastalığının Üç Önemli Belirtisi

 

İnsan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıkların başında26 denir. Kalp hastalığı kişilerin hayat standartlarını düşürür. Ayrıca zamanında tespit edilip de müdahale edilmez ise ölüm ile sonuçlanabilir.

Son derece riskli bir durum olan kalp hastalıkları için kişilerin sürekli dikkatli olması gerekir. Özellikle ailesinde kalp hastalığı bulunan kişilerin kontrollerini zamanında yaptırması son derece önem taşır.

Kalp hastalığı bazı belirtiler ile kendini ortaya çıkarır. Burada önemli olan kişilerin bu belirtileri anlaması ve erken müdahale etmesidir. Böylece hastalık ortaya çıktığı anda gerekli müdahalede gerçekleşir. Hastalığın ciddi sonuçları da bu sayede ortadan kaldırılır.

  • Hareket Etmede Zorluk Yaşama

Eskisi gibi hareket edememe, kalp hastalığının belirtileri arasında yer alır. Kişi daha önce yaptığı bir işi, şu an yapmakta zorlanıyorsa; bunun nedeni kalp sağlığı ile alakalı olabilir. Daha önceden yürüdüğünüz mesafeyi aynı sürede yürüyemiyorsanız ya da en ufak bir hareket durumunda bile yorup nefes nefese kalıyorsanız kalp hastalığı konusunda kontrol olmanızda fayda vardır. Kalbinizi kontrol ettirerek, hastalık durumunda erken önlemleri alabilirsiniz.

  • Göğüs Ağrısı Hissetme

Kalp rahatsızlığı yaşayanlar, göğsünde bir yanma ya da ağrı şikâyeti ile uzmana başvurur. Çünkü kalp hastalığının en önemli belirtisi ağrıdır. Hareket esnasında çabuk yorulma kalp hastalığının bir göstergesi olabilir. Ancak buna ağrı da eklenirse, hemen doktora başvurmanız gereklidir.

  • Hareket Ederken Sol Kolda Uyuşma Olması

Hareket ettiğinde sol kolunda bir uyuşma hisseden kişilerin de mutlaka kalp kontrolünü yaptırması gerekir. Tüm bu belirtiler sizin yüksek ihtimal ile kalp hastalığı içerisinde olmanızın nedenidir. Kalp hastalığı tedavisi için öncelikle erken teşhis edilmesi gerekir. Bunun için de en ufak bir belirtide doktorunuza başvurmanız da yarar vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu