Sağlık

HAVA KİRLİLİĞİ KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTTIRIR MI?

HAVA KİRLİLİĞİ KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTTIRIR MI?

 

Kalp krizi, damarlardaki döküntülerin ve yağların birikmesi ile koroner damarların tıkanarak, kalp üzerindeki elektirksel aktivitenin bozulması ile ortaya çıkan bir durumdur.

Kalp krizi riskini arttıran faktörlerden biri hava kirliliğidir. Kirli hava içerisinde büyük oranda karbonmonoksit, az miktarda azot dioksit ve kükürt dioksit bulunmaktadır.

HAVA KİRLİLİĞİ KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTTIRIR MI?

Hava kirliliğinin asıl nedenlerinden biri çarpık kentleşmedir. Fabrika bacalarından çıkan zehirli gazların havaya karışması, sanayileşme ve kömür tüketimi sonucu ortaya çıkan gazların havaya karışması sonucu, havadaki oksijen miktarında büyük oranda düşüş yaşanır. Her bir nefes alışta oksijen ile beraber havada bulunan azot ve karbondioksit ile diğer gazlarda solunur. Bu oksijenin yakıcı özelliğinin ortadan kalkmasını sağlar. Alınan oksijenin yeterli miktarı kullanılarak geriye kalanlar dışarıya nefes verme yoluyla atılır.

HAVA KİRLİLİĞİ KALP KRİZİ RİSKİNİ ARTTIRIR MI?

Hava kirliliği sonucunda alınması gereken oksijen miktarı düştüğünden, alınan oksijenin tamamı vücutta kullanılır. Dışarı atılan oksijen olmaz. Bunun sonucunda, sertbest gazlar olarak geri atılan karbondioksit ve azot ile diğer gazlar sürekli olarak havada artış gösterir. Çarpık ketleşme durumunda, havayı temizleyen fotosentez işleminin daha az olması nedeniyle havadaki oksijen miktarı gün geçtikçe düşerek, zaman içerisinde vücut için gerekli oksijenin alınamamasına ve bunun sonucunda nefes darlığına sebep olur. Yeterli oksijen alınamaması durumu, hücresel düzeyde enerji üretmek için kullanılan oksijenin yetesizliğinden enerji üretiminin azalmasına ve hücresel çapta kitlesel ölüme sebep olmaktadır. Diğer hücreleri etkilediği gibi, vücudun en çok oksijen tüketen organlarından biri olan kalp kasında da hücresel boyutta harabiyetler meydana gelir. Bu harabiyetler zaman içerisinde artarak, kalp kasının görevini yeterince yerine getirememesi ve halsizlik, uyuşma hissi gibi belirtilere sebep olur.

Hücrelerdeki etkilenme, kan damarları içerisinde bulunan kan hücrelerinin de etkilenmesine ve ölümüne yol açar. Zaman içerisinde birikmeye yol açan bu durum nedeniyle, koroner damarlarda tıkanıklık yada daralma gelişebilir. Buna bağlı olarakta kalp krizi riski artar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu