Hamilelik

Hamileyken Uzak Durulması Gereken Yiyecekler

Hamileyken uzak durulması gereken yiyecekler nelerdir? Hamilelerin dikkat etmesi gerekenleri sizler için araştırdık. Hamilelik, dikkat ve ciddi dikkat gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte en önemli şey ise beslenmenizdir.

Hamileyken uzak durulması gereken yiyecekler nelerdir? sorusunu makalemizde sizler için cevapladık. Hamilelikte bebekler, gebe kaldıklarında çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük bir hücreden oluşur. Burada geçireceği 9 aylık süre boyunca annesinden aldığı besinlerle gün geçtikçe büyümeye başlar.

Cıva oranı yüksek balıklar

Cıva son derece zehirli bir elementtir ve kirli denizlerde yüksek konsantrasyonlarda bulunur. Yüksek cıva alımı sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve böbrekler üzerinde toksik etkilere neden olur.

Kirli denizlerde yaşayan deniz canlılarında daha yaygın olmasına rağmen, okyanuslarda yaşayan büyük balıklarda da yüksek oranda cıva bulunur. Ton balığı, kılıç balığı ve köpekbalığı gibi balıklar özellikle cıva bakımından yüksektir ve hamile kadınların bu balıklardan ayda 1-2 porsiyondan fazlasını tüketmemeleri önerilir.

Çiğ balık

Çiğ balık ve kabuklu deniz ürünleri çeşitli enfeksiyonlara neden olabilir. Bu enfeksiyonların bazıları sadece annenin sağlığını olumsuz etkilerken, diğerleri plasentadan bebeğe geçerek düşük, erken veya ölü doğuma neden olabilir.

Az pişmiş veya çiğ et

Az pişmiş veya çiğ et tüketimi çeşitli bakteriyel ve parazit enfeksiyonlara neden olabilir. Bunlar, doğmamış bebeğin sağlığını etkileyerek ölü doğuma veya kalıcı nörolojik hastalığa yol açabilir.

Sosis, salam ve sucuk gibi şarküteri ürünleri de işleme ve saklama koşullarına bağlı olarak bakteri üretebilir. Çiğ tüketilmemelidir.

Çiğ yumurtalar

Çiğ yumurtalar salmonella adı verilen bir enfeksiyon taşıyabilir. İshal, mide bulantısı, kusma, ateş ve mide krampları görülebilir.

Kafein

Kafein ağırlıklı olarak kahve, çay, meşrubat ve kakaoda bulunur. Kafein çok hızlı emilir ve plasentayı ve fetusu geçer.

Pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri, meyve suları:

Yukarıda bahsedilen yiyecek ve içecekler Listeria, salmonella ve E.Coli gibi bakterileri içerebilir. Tüm bu bakteriyel enfeksiyonlar, doğmamış bebeğin hayatını tehdit edebilir.

Alkol

Hamile kadınlar alkol almamalıdır çünkü alkollü içecekler düşük ve ölü doğum riskini artırır. Az miktarda alkol bile bebeğin beyin gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Abur cubur

Hamilelik sırasında hem annenin sağlığı hem de bebeğin anne karnındaki sağlıklı gelişimi annenin tükettiği yiyecek ve içeceklerle doğrudan ilişkilidir. İşlenmiş, kalorisi yüksek ancak besin değeri düşük gıdaların tüketilmesi, anne ve bebeğinin ihtiyacı olan folat, demir ve protein gibi birçok besin maddesinin yetersiz alınmasına neden olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu