Hamilelik

Hamilelik Döneminde Cinsel Beraberlik Nasıl Olmalı?

Hamilelik Döneminde Cinsel Beraberlik Nasıl Olmalı? Bazı insanlar hamilelik sırasında cinsel ilişkinin tamamen güvenli olduğuna inanır, ancak bu doğru değildir.

Hamilelik Döneminde Cinsel Beraberlik Nasıl Olmalı? Hamilelik sırasında cinsel ilişki komplikasyonlara neden olabilir ve kesinlikle kaçınılmalıdır.

– Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) de anne ve çocuk için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

– Hamile bir kadın enfekte bir kişiyle cinsel ilişkiye girerse, virüsün vücudundan geçip bebeğine de bulaşma olasılığı vardır.

– Hamile kadınlar enfekte bir kişiyle cinsel ilişkiye girdiklerinde düşük yapma riski artar. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar hamile kadınlarda serviks iltihabına neden olarak düşük veya erken doğum gibi komplikasyonlara yol açabilir.

– Hamile bir kadın enfekte bir kişiyle cinsel ilişkiye girerse, virüsün vücudundan geçip bebeğine de bulaşma olasılığı vardır.

Hamilelik Döneminde Cinsellik

Hamilelik, bebeklerinin doğumuna hazırlanırken kadın ve eşi için duygusal bir dönem olabilir. Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin önerilmediğini hatırlamak önemlidir. Hamilelik sırasında, cinsel ilişkiyi her iki taraf için de güvensiz veya rahatsız edecek pek çok şey olabilir, örneğin: artmış vajinal akıntı, vajinal kuruluk, servikste değişiklikler, vajina ve uterusa artan kan akışı, daha hassas göğüsler ve meme uçları. Hamilelik bir sevinç ve mutluluk zamanıdır. Ama aynı zamanda vücudunuza ve doğmamış bebeğinize bakmanız gereken bir zamandır. Ne yediğinizin, hangi ilaçları aldığınızın ve cinsel aktiviteyi sınırlamanız veya önlemeniz gerekip gerekmediğinin farkında olmanız gerekir.

Hamilelik sırasında cinsel ilişkinin doğum kusurlarına neden olabileceğine dair bir kanıt yoktur. Hamile bir kadın isterse ve kendini rahat hissederse seks yapabilir. Bununla birlikte, bazı doktorlar, erken doğum riski nedeniyle hamile kadınların üçüncü trimesterde cinsel ilişkiden kaçınmasını önermektedir. Aynı zamanda yaşam tarzı ve diyette bazı değişiklikler gerektiren bir zamandır. Hamilelik sırasında cinsel ilişki bazı doktorlar tarafından teşvik edilebilir, ancak diğerleri tarafından caydırılabilir.

Hamile olan kadın eşiyle cinsel ilişkiye girmemelidir. Bunun nedeni, spermin uterusta düşük veya erken doğuma yol açabilecek bir enfeksiyona neden olabilmesidir. Hamile bir kadının cinsel ihtiyaçlarını karşılamasının en iyi yolu seks oyuncağı kullanmak veya mastürbasyon yapmaktır. Bu, herhangi bir komplikasyon riski olmadan seksten alacağı tatminin aynısını elde etmesini sağlayacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu