Hamilelik

Gebelik Dönemindeki Depresyona Dikkat Edilmeli

Kadınlarda gebelik dönemi ve doğum sonrası dönemde görülen depresyon belirtileri ile ilgili gerekli önlemler alınarak daha sağlıklı bir dönem geçirilir.

Gebelik Dönemi Depresyonu

Kadınların sıklıkla karşılaştığı gebelik dönemi depresyonuna dikkat edilmeli. Gebelik dönemi kadınların için oldukça farklı pek çok olayın ortaya çıktığı bir dönemdir. Kadınlar için son derece özel bir dönem olsa da kimi zaman ortaya çıkan yeni bir duruma alışmak da zaman alır.

Kadınların gebelik döneminde en çok zorlandığı konuların başında yeni vücut şekli gelir. Kadınlar gebelik dönemi ile birlikte sürekli olarak kilo almaya başlar. Pek çok kadın için ise kilo almak son derece rahatsızlık oluşturan bir durumdur. Kilo alan kadınlarda ise depresyon durumu gözlemlenir. Ayrıca gebelik döneminde kadınların duygu durumları da daha değişken olur.

Gebelik döneminde kadınların hormonlarında bir artış durumu söz konusu olur. Bu artış nedeni ile de pek çok kadın daha duygusal bir durum içerisinde bulunur. Duygusal olması ve olaylardan daha çok etkilenmesi nedeni ile de gebelik dönemi depresyonu ortaya çıkar. Aynı şekilde gebelik sonrasında da bebeği ile yeni yaşama alışmak zorunda kalan kadınlar depresyona daha meyilli olur. Gebelik esnasında ve gebelik sonrasında kadınların depresyon ile karşı karşıya kalmamaları için son derece dikkat edilmelidir.

Gebelik Depresyonundan Kurtulma Yolları

Gebelik dönemindeki kadınlara eşlerinin yaklaşımı depresyonun oluşmasına da engel teşkil eder. Erkekler bu dönemde eşlerinin fiziki görünüşlerine daha çok övgü dolu ifadeler söyleyebilir. Gebelik depresyonundan kurtulma noktasında erkeklerin rolü oldukça büyüktür. Gebelik sonrasında da kadınlara çocuk bakımında yardımcı olmak depresyonu azaltan durumlar arasında yerini alır. Sağlıklı bebekler için önce sağlıklı annelere ihtiyaç duyulduğu gerçeği de ihmal edilmemelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu