Sağlık

 Fıtık Nedir?

 Fıtık Nedir?

  Fıtık toplumumuzda orta dereceli görülen bir rahatsızlıktır. Kişinin günlük yaşamını sekteye uğratan bir hastalıktırç Basit bir sorun olarak düşünülmemesi gerekir. Fıtık, herhangi bir iç organın bulunduğu bölgedeki zayıflıkdan dışarı fırlamasıdır. Kişinin o bölgesinde bir şişlik görülür. Tıp dilindeki ismi hernia’ dır. Güçlü kaslarımız sayesin vücudumuzda bağırsaklarımız koruma altındadır. Fakat bu kaslarda oluşan hassasiyet bağırsakların korunmasını engeller ve zayıf olan bölgeden dışarı çıkmasına sebep olur. Öksürme, ıkınma ve ağırlık kaldırma sonucu şişlik ortaya çıkar, hasta uzanınca kaybolur. Karındaki basıncın artmasıyla karın boşluğu duvarı itilir ve bir kese oluşur. Bu kesenin oluşmasıyla kasık fıtığı ortaya çıkar. Kasık fıtıkları doğuştanda oluşabilmektedir. Fakat bazen bölgenin bazı nedenlerden dolayı zayıflamasıyla fıtık oluşabilmektedir.

Fıtık Oluşumuna Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Fıtık oluşumu doğumsal sebeplerden oluşabildiği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Aşırı kilo alma, öksürük, kabızlık gibi durumlar fıtık oluşumuna sebep olabilmektedir. Zorlayıcı hareketlerde bulunmak fıtık oluşumuna sebep olduğu için her zaman dikkatli olmak son derece önemlidir.

 

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Eğer bir kişide rahatsızlığı varsa şişlik ve ağrı şikayetine rastlanır. İç organların sıkışması bulantı, kusma ve ağrı gibi bulgular oluşturur. Göbek ve kesi yeri fıtıklarında bazu hastalar karın ağrıları ve şişkinlikten şikayet ederler. Bu şikayetler git gide artabilmektedir. Bazı bilinçli hastalar kendilerinde fıtık olduğunu teşhis edebilirler. Fakat bazı hastalarda bu şikayetlerinden dolayı uzman bir hekime başvururlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu